Има ли наука в sci-fi филмите? Могат ли минералите да живеят вечно? Къде се крие опасността от радона и защо да внимаваме за радоновия проблем? Какво е значението на електрокардиографията? Що е то дигитален хуманизъм? Защо космическите фойерверки са новата звезда в астрономията? Все въпроси, които рядко си задаваме в ежедневието, но които - заедно с още няколко десетки други, ще получат отговор на започващият на 26 октомври Варненски фестивал на науката.
Второто издание на форума, което включва редица презентации в пет направления и общо над 100 прояви - дискусии, прожекции, демонстрации и др. ще продължи до 29 октомври. Сред акцентите в него е и темата за донорството като част от науката. Под надслова "Живот във всяка капка" специално за фестивала Районният център по трансфузионна хематология (Кръвният център) ще проведе акция за кръводаряване в първия в страната мобилен пункт за кръводаряване, който беше закупен в рамките на кампанията "Аз вярвам и помагам".
За първи път във Варна ще бъде организирано и събитието „Разбий професора“, в който учениците могат да задават въпроси на панел от учени от различни специалности, за да се убедят, че в науката именно трудните въпроси стават повод за нови открития. Ще има и прожекции от записи на събития от световноизвестни чуждестранни учени, гостували на Фондация „Красива наука“ по-рано през годината.
Още вечерта на първия от четирите дни на фестивала, след Училищната програма, започва и Общата програма. Специално за фестивала със съдействието на Австрийско посолство във Варна пристига Анита Айхингер, директор на Виенската градска библиотека и една от инициаторите на движението „Дигитален хуманизъм. Екипът на фестивала ще бъде подкрепен и от 25 млади доброволци от варненските гимназии.
Още за акцентите и защо е важна науката може да чуете в звуковия файл.
Входът за събитията в рамките на Варненския фестивал на науката става срещу безплатни пропуски, които трябва да се резервират от сайта на фестивала.
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
От понеделник след Цветница започва Страстната седмица за православните християни. Последната седмица на Великия пост църквата нарича Страстна седмица, защото тя е посветена на възпоменанията за последните дни от земния живот на християнския спасител Иисус Христос - неговите страдания, кръстна смърт и погребение. Започва с тържественото..
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..
Мотосезонът във Варна стартира точно в 12ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“. Над 200 мотора и техните водачи се наредиха час преди официалния старт пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Адреналинът и бензинът в кръвта са в основата на приятните емоции за моторджиите, но отговорността трябва да е на първо място, споделиха пред Радио..
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..