Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Живот във всяка капка! Варненските учени влизат във фокуса на Фестивала на науката във Варна

Има ли наука в sci-fi филмите? Могат ли минералите да живеят вечно? Къде се крие опасността от радона и защо да внимаваме за радоновия проблем? Какво е значението на електрокардиографията? Що е то дигитален хуманизъм? Защо космическите фойерверки са новата звезда в астрономията? Все въпроси, които рядко си задаваме в ежедневието, но които - заедно с още няколко десетки други, ще получат отговор на започващият на 26 октомври Варненски фестивал на науката.

Второто издание на форума, което включва редица презентации в пет направления и общо над 100 прояви - дискусии, прожекции, демонстрации и др. ще продължи до 29 октомври. Сред акцентите в него е и темата за донорството като част от науката. Под надслова "Живот във всяка капка" специално за фестивала Районният център по трансфузионна хематология (Кръвният център) ще проведе акция за кръводаряване в първия в страната мобилен пункт за кръводаряване, който беше закупен в рамките на кампанията "Аз вярвам и помагам".

В рамките на два дни - четвъртък и петък, близо 900 ученици от варненски училища ще посетят събитията заедно със своите учители, съобщиха Любов Костова и Ивайло Славов от екипа на Фондация "Красива наука", които са основен инициатор и организатор на фестивала. Ученическата програма цели освен да помогне на учителите да ентусиазират своите ученици, както и да се запознаят с учени, но и да представи науката във всичките и форми по популрен и интересни формати за представяне на иначе сложната материя. Училищните събития са разделени по възрасти и съобразени с учебния материал. Темите се представят от млади и зрели учени, инженери, технолози и иноватори от Варна и страната. Специални акценти тази година са учените от Варна и представянето на темата за важността на донорството на кръв от Регионалния център по трансфузионна хематология в града.

За първи път във Варна ще бъде организирано и събитието „Разбий професора“, в който учениците могат да задават въпроси на панел от учени от различни специалности, за да се убедят, че в науката именно трудните въпроси стават повод за нови открития. Ще има и прожекции от записи на събития от световноизвестни чуждестранни учени, гостували на Фондация „Красива наука“ по-рано през годината.

Още вечерта на първия от четирите дни на фестивала, след Училищната програма, започва и Общата програма. Специално за фестивала със съдействието на Австрийско посолство във Варна пристига Анита Айхингер, директор на Виенската градска библиотека и една от инициаторите на движението „Дигитален хуманизъм. Екипът на фестивала ще бъде подкрепен и от 25 млади доброволци от варненските гимназии.

Още за акцентите и защо е важна науката може да чуете в звуковия файл.



Входът за събитията в рамките на Варненския фестивал на науката става срещу безплатни пропуски, които трябва да се резервират от сайта на фестивала.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Празнична наздравица

Светъл празник! Възкресение. И животът зарпочва отначало – още по-вълнуващ, ярък, красив, смислен и вдъхновяващ. Градът ухае на домашен козунак. Хората изглеждат по-благи. С Великден винаги идва преосмислянето. Затваряш очи и през мислите ти, като на филмова лента, преминават красивите и незабравими моменти: Тройната дъга, която неочаквано..

публикувано на 06.05.24 в 16:30
Конна база Виница

Квалификации за Държавното първенство се проведоха в Конната база във Виница

Близо 30 състезатели по конен спорт се включиха в квалификациите за Държавното първенство, които се проведоха днес на Конната база във Виница. Участниците са от Варна, Добрич, Бургас, Русе, Шумен и др.градове, каза за Радио Варна ръководителят на проявата Даниел Манев, който е главен треньор и председател на спортния клуб по конен спорт..

публикувано на 06.05.24 в 13:50
Кичево

В Кичево раздадоха курбан за здраве

Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия. От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският..

публикувано на 06.05.24 в 12:12

Къде пътуваха българите по Великден?

Близките до България държави са били най-предпочитани от нашите сънародници, решили да посрещнат Великденските празници в чужбина.  Това каза за Радио Варна Юлиан Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенти.  Най-много българи е имало на Великден в Турция, Гърция, Румъния и Северна Македония , а програмите са били..

публикувано на 06.05.24 в 09:50

Отбелязваме Гергьовден

На 6 май отбелязваме един от най-големите български празници - Гергьовден. В народните поверия, празникът предвещава пристигащото лято и новата стопанска година - затова денят е изпълнен с много обичаи, свързани със земеделието, скотовъдството и здравето. "Всяка капка гергьовски дъждец жълтица носи", смята народът. Щом вали в деня на..

публикувано на 06.05.24 в 07:08

Малките общини у нас в неравна битка с обезлюдяването

Населението у нас намалява и застарява. Данните на Националната статистика за миналата година сочат, че у нас живеят под 6 милиона и 500 хиляди души. В сравнение с 2022 година населението на страната намалява с 2 229 души, или с 0.03%. 24 на сто от българите са над 65-годишна възраст, а най-нисък е делът на възрастното население в областите..

публикувано на 05.05.24 в 15:17

Признателни пациенти откриха паметна плоча на обичан лекар

В навечерието на великденските празници признателни пациенти и обществеността на няколко села в община Добричка откриха паметна плоча на д-р Ивелин Тончев. Стотици благодарни за отношението, професионализма, човешката съпричастност и грижите хора се събраха пред кметството и читалището в село Смолница. Датата на освещаването на паметната плоча не е..

публикувано на 05.05.24 в 09:05