Птиците в земеделските земи намаляват с най-значими темпове. Това показват данните събрани от Българското дружество за защита на птиците. Те са оценили състоянието на 78 широкоразпространени видове за периода 2005–2023 година. От тях 26% са с намаляващи популации, 23% – с нарастващи, а тези със стабилна категорията на тенденцията са 22%. Останалите 29% от видовете са с неопределена тенденция.
Данните сочат следното - от 2005 година досега има спад с 42% на птиците в земеделските земи. Това са допълнителни 5% спрямо предходната година. Йордан Христов от Българското дружество за защита на птиците обяснява, че причините са комплексни, но най-вече продължаващата интензификация на земеделието.
Най-вече интензивното ползване на химикали, окрупняването на земите, премахване на храсти и синори, посочи той.
Всичко това са фактори, които влияят негативно върху видовете птици. И то не само на тези, които са обитатели на земеделски земи, но и на живеещите в периферията на този тип местообитания. Йордан Христов уточни, че при намаляващите видове най-сериозно е положението с пъдпъдъкът – 77% спад в сравнение с 2005 година:
Сред видовете, които се увеличават e фазанът с над 190%, а над 200 на сто е при голямото белогушо коприварче. Със стабилна категория на тенденция са славеят, сойката, свраката, косът и обикновената чинка. От Българското дружество за защита на птиците посочват, че оценката им се базира на почти 280 наблюдавани места в цялата страна. Те са посетени от стотици доброволци през поне три години в периода на проучването.
Чуйте повече в репортажа на Александър Йорданов:Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..