С годините Странджа става все по-достъпна за туристи. Благодарение на усилията на шепа доброволци, които почистват пътеки, маркират и поддържат маршрути, събират информация за населените места и забележителностите. Сама по себе си Странджа е интересна планина – намира се в гранична зона, което я запазва от урбанизация, от едната страна е Черно море, първенецът й е в Турция. За първи път информацията, както за забележителностите, а те не са никак малко, така и за туристическите пешеходни и вело маршрути е събрана в туристически пътеводител.
Първата част на туристическия пътеводител за Странджа е вече наличен. Втората се очаква най-вероятно в началото на следващата година, информира неговият съставител Димо Колев от туристическо дружество Насам-Натам, А идеята се е появила случайно.
"След като хванахме с нелеката задача да правим, да оправим и да създадем нови маршрути в Странджа, цяла мрежа от маршрути, в случаен разговор с познати стана въпрос защо да не направя пътеводител. Пък що пък да не взема да направя. И така се получи."
С годините създадените, подновените и маркираните маршрути достигат 700 километра. Но пътеводителят не е само туристическа карта.
"Има по няколко думи за самите населени места. Кога е създадено, какво има около него, какво може да се види и да се посети. Описани са абсолютно всички забележителности. Основно това са църкви, параклиси, долмени и т.н. След това са описани маршрутите така, както сме ги изградили."
С информация за време и разстояния, цвета на маркировката, през какви местности се минава.
"Има интересни снимки. Тук-там по някоя легенда и предание. И също така има картни листи с визуализация на маршрутите."
"Основно маршрутите свързват две населени места. И в единия и в другия вариант са описани, защото четенето на обратно е много трудно. Убедил съм се в това с предишния пътеводител за Стара планина, който бях направил.
В една от най-ниските планини в България хижи няма. За това туристическите маршрути свързват населените места, където са и местата за подслон.
Повече чуйте от репортажа в звуковия файл.
След известно прекъсване тази година FameLab или мястото, където всеки може да види и чуе как на живо как се да обясниш научна тема по разбираем и атрактивен начин само за 3 минути, се завърна в България. FameLab е най-големият международен конкурс с обучение по комуникация на науката. Той е създаден през 2005 год. във Великобритания, а България е..
Преходът от зимата към пролетта дава разнообразие от плодове и зеленчуци, които са богати на антиоксиданти. Те ни помагат в борбата със стреса, поддържане на добър клетъчен баланс и укрепване на имунитета. От плодовете най-големият източник на антиоксиданти са боровинките. Ягодите, особено когато са пресни и в сезон, също са изключително богати..
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..