Вече е факт дигиталният каталог "Стара Варна в картини – изобразителното изкуство във фондовете на Музея на Възраждането". Проектът има за цел да популяризира богатия фонд на музея. Над 160 творби на чуждестранни и български художници, рисувани през първата половина на ХХ век, показват една забравена и непозната Варна – старинен град, който времето и хората са моделирали. Днес онази особена архитектура - оригинална смесица на космополитното многообразие, сгушена сред тесните и криви улички, се е запазила само чрез творбите на художници, живели и творили във Варна преди повече от 100 години.
Началото на музейната колекция е поставено през 1912 г. във връзка с организираната от Варненското археологическо дружество изложба „Варна в картини“. Чешкият инженер-геометър Индржих Кноб рисува 29 акварела, които са първите творби и поставят началото на художествения отдел към варненския музей. През годините последователно за музейни художници са назначавани Александър Мутафов, Христо Каварналиев, Милен Сакъзов… Сред запазените днес маслени платна, акварели и графики могат да се видят картини и на Райко Жеков, Ив. Загоруйко, Ст. Костов и други.
Така старите варненски чешми, които удивлявали не един и двама пътешественици, крепостта, която възпели в песни, къщите, площадите и улиците, пълни с глъч, останали в градската памет чрез картините.
На този етап каталогът е само дигитален, а уредниците в музея търсят финансиране, за да го издадат на хартия. Проектът е съпътстван от изложба пана, които също могат да бъдат видени в Музея на Възраждането.
За "Стара Варна в картини" Светлана Вълкова разговаря с Мариана Николова - директор на музия:
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..