Вече е факт дигиталният каталог "Стара Варна в картини – изобразителното изкуство във фондовете на Музея на Възраждането". Проектът има за цел да популяризира богатия фонд на музея. Над 160 творби на чуждестранни и български художници, рисувани през първата половина на ХХ век, показват една забравена и непозната Варна – старинен град, който времето и хората са моделирали. Днес онази особена архитектура - оригинална смесица на космополитното многообразие, сгушена сред тесните и криви улички, се е запазила само чрез творбите на художници, живели и творили във Варна преди повече от 100 години.
Началото на музейната колекция е поставено през 1912 г. във връзка с организираната от Варненското археологическо дружество изложба „Варна в картини“. Чешкият инженер-геометър Индржих Кноб рисува 29 акварела, които са първите творби и поставят началото на художествения отдел към варненския музей. През годините последователно за музейни художници са назначавани Александър Мутафов, Христо Каварналиев, Милен Сакъзов… Сред запазените днес маслени платна, акварели и графики могат да се видят картини и на Райко Жеков, Ив. Загоруйко, Ст. Костов и други.
Така старите варненски чешми, които удивлявали не един и двама пътешественици, крепостта, която възпели в песни, къщите, площадите и улиците, пълни с глъч, останали в градската памет чрез картините.
На този етап каталогът е само дигитален, а уредниците в музея търсят финансиране, за да го издадат на хартия. Проектът е съпътстван от изложба пана, които също могат да бъдат видени в Музея на Възраждането.
За "Стара Варна в картини" Светлана Вълкова разговаря с Мариана Николова - директор на музия:
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..
Мит е, че Варна разполага с един милиард лева, при една разбивка става ясно, че морската столица разполага с изключително ограничени средства за инфраструктура и капиталната програма. Това заяви кметът на града Благомир Коцев в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му пари за инфраструктурни дейности се обезпечават най-вече..
Бюджетът на Варна не е на кмета или на общински съвет, а на варненци. Така председателя на групата общински съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов, репликира думите на Благомир Коцев, по рано през деня, в предаването на Радио Варна „Позиция“, че ролята на съвета не е да разпределя бюджета наново или да прави нов бюджет. Според Балабанов, законът..
Николай Мирев е варненец, завършил е информатика и работи повече от десет години в сферата на маркетинга. Свободното си време разделя между семейството си и подкаста, чийто създател и автор е - "Минало, настояще, бъдеще", в най-популярния видеоканал за споделено съдържание. "Интересувам се от всичко, което вълнува хората на моята възраст - в..
(музикална и звукова среда), Драгомир Русев (сценография).
"Вода и земя" е най-новата самостоятелна изложба на професор Димитър Чолаков. Тя е подредена в двете зали на варненската галерия "Папийон". Творчеството на Димитър Чолаков се отличава със своята сетивност. То е разнолико и обширно, както по отношение на техника и материали, така и като въздействие и внушение. Картините му са в сферата на абстракцията,..
В днешния ден на радиото и телевизията говорим за... радио. Радио с важни и интересни функции, различни от традиционните радиостанции. Става дума за бреговата радиостанция „Варна-Радио“, която е националният морски телекомуникационен оператор. Често през годините, когато сме търсили различни събеседници от морските среди, ни се е..