Роботизираната хирургия е все по-предпочитана при операции. Както от хирузи, така и от пациенти. Предимствата са, че това е съвременен метод, който се базира на последните достижения в медицинската наука и практика. Той е залегнал в световните практики и през последните 15 години е широко застъпен. През последните пет години роботизираната хирургия се практикува и във Варна, в УМБАЛ „Света Марина“. Практиката е на световно ниво, коментира професор Никола Колев.
„Плюсовете за пациентна са по-добрите резултати при лечението на хирургичните заболявания, по-бързо възстановяване, по-кратък болничен престой, както и по-голям професионализъм за хирургичния екип.“
Роботизираната хирургия се извършва от комплекс от три части. Едната има контакт с тялото на пациента, междинната е мозъкът, той приема командите и ги предава към тялото, свързано с пациента. Третата част е свързана с опериращия хирург. Той няма пряк контакт с тялото на пациента.
„При пациента, обаче, има хирургичен асистент, който подпомага работата на робота. Човешката грешка се минимизира, поради много по-ясна видимост на обектите, много по-голяма маневреност на робота спрямо човешката ръка и много по-малкия размер на роботизираната ръка.“
Центърът по роботизирана хирургия „Леонардо да Винчи“ в УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Той е създаден с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна. УМБАЛ „Света Марина“ във Варна работи от 5 години. С негова помощ са оперирани над 1500 души. Създаден е с европейско финансирани в размер на 5 милиона лева и съфинансиране от Медицинския университет във Варна. Общото финансиране за България по този проект е 25 милиона и включва Института по роботика на БАН, както и медицинските университети в Плевен и Варна.
Интересът от страна на студентите е също голям, коментира пофесор Колев.
Интервюто с него можете да чуете в звуковия файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..