С три предстоящи изложби приключва образователната програма на школа "Дедал" - "Фарът на Дедал свети" за 2023 година. ,
На 7 декември ще бъде открита третата самостоятелна изложба на Симона и Павел Тотеви. Рисунка, туш, акварел, смесени техниги, дигитални разработки ще бъдат подредени в галерията за млади автори "Дедал" на адрес бул. "Съборни" 24, ет. 7.
В галерийното пространство за млади автори на Апелативен съд - Варна млади автори гостуват с изложбата "Пав и Сим 2". Откриването е на 13 декември, сряда , от 16 часа.
Предстои и обща художествена изложба на млади автори. Тя събира на едно място рисунка, живопис, фотография, малка пластика, елементи, лендарт, видеоимпресии, експерименти - творби от пленерите в село Габровци, край Велико Търново и град Ахтопол. Откриването е на 28 декември в галерия за млади автори "Дедал".
Програмата "Фарът на Дедал свети" ще продължи и през 2024 година със средства на сдружението.
Още за събитията през декември Дарин Сотиров разказа пред Светлана Вълкова:
Образователната програма на школа "Дедал" - "Фарът на Дедал свети" за 2023 година е финансирана по програма "Едногодишен грант 22" на
Национален фонд „Култура“.
Второто балканско издание на световния фестивал за съвременно изкуство и дизайн „Пиктоплазма“ ще проведе във Варна от 20 до 22 септември. В цветния форум, който тази година е с разширена и обогатена програма, ще участват илюстратори, аниматори, графити артисти и визуални разказвачи от Балканския полуостров. Pictoplasma е създадена преди..
Варненският художник Иван Минчев представя новата си самостоятелна изложба живопис, озаглавена „Джокер". Експозицията ще бъде открита на 19.09.2025 г. и ще може да бъде разгледана до 25 октомври в Зала Ателие „Георги Велчев" на Художествен музей „Георги Велчев", филиал на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна. Изложбата включва..
Книгата "Разкази и новели" представя Иван Коджабашев от 17 часа на 18 септември в Балчик. "Между кориците на тази книга има 13 истории, изпълнени с любов и гняв, с лукавство и благородство. Въобще с всичко, което не е чуждо на човешката природа. При писането на разказите следвах единствено чудните загадки на живота. Всякога се стремях да не натрапя..
На 17 септември от 17 часа, в залата за временни изложби на Исторически музей – Балчик, се организира среща с доц. д.н. Мартин Иванов и неговото впечатляващо изследване „Бившите хора“ на концлагерна България. Книгата разкрива една от най-болезнените и дълго премълчавани теми в нашата история – съдбата на стотиците хиляди българи, белязани като..
От 17 до 30 септември в Двореца - Балчик се представят в изложба живопис Огнян Кузманов и Милена Костуркова, семейство художници от Плевен. В изложбата са представени 19 картини, сътворени през последната година. В повечето от картините пейзажът присъства на първо място. Морето със своите колоритни нюанси и експресията в картините на Милена създават..
Първата международна конференция „Quaestura exercitus в нейния регионален контекст: Исторически и археологически перспективи“ ще се проведе от 16 до 19 септември в сградата на Археологическия музей при Регионалния исторически музей – Варна. Организатори на събитието са Националният археологически институт с музей при Българската академия на..
Варненската опера открива тържествено новия сезон в световния ден на музиката – 1 октомври, и посреща публиката си със симфоничен концерт, дирижиран от маестро Емил Табаков. Солист е младият пианист Ивайло Василев, изгряваща звезда и лауреат на десетки международни конкурси. В програмата са творби на Рахманинов и Шостакович. Най-малките любители на..