Най-важният извод от резултатите от международния тест PISA не е, че те са ниски, а че тенденцията е негативна и те могат да станат още по-ниски. Не трябва да се залъгваме за състоянието на образованието ни, а да казваме истината. Това каза Александър Ангелов, съосновател на Центъра за творческо обучение. Според него трябва бързо да се задействат процесите, за да се обърне посоката на тенденцията. В такъв оптимистичен сценарий той прогнозира, че след две години резултатите пак ще бъдат ниски, но изрази надежда, че ще са поне растящи.
Образованието съхранява бъдещето на нацията. Когато виждаме, че нещо не върви, трябва да се вземат комплексни и диференцирани мерки, съобразени със спецификата на учебното заведени, убеден е експертът. Като пример той даде различната успеваемост на децата в училищата с различно реноме, в които прилагането на единен стандарт би довело до различни резултати. Ангелов обаче допълни, че държавата не дава стриктна рамка как да изглежда процесът, и той може да бъде форматиран от директори и учители, с помощта на родителите. Това е споделена отговорност, категоричен е той.
Експертът е на мнение, че трябва да се подобрят програмите за обучение на учителите. По негови наблюдения често в програмите нивото на обучителите не надхвърля това на учителите, което води до загуба на пари и на време.
Като проблем Ангелов отчита, че различните степени на образование нямат добра комуникация.
Чуйте повече от разговора на Александър Йорданов с Александър Ангелов:
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..