Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кое беше най-четеното в сайта на Радио Варна през 2023-та година?

Снимка: Pixabay

Изминалата 2023-та беше година на избори, на сглобка, на разглобка, на некоалиция, на промени на Конституцията, на оставката на Иван Гешев, на тази на Борислав Михайлов, убийството на Алексей Петров, завръщането на Васил Божков... 

365-те дни, които Варна изпраща с облекчение, бяха белязани със затворени улици, промени в графика на градския транспорт, безводие и дискомфорт за повечето от нас... Водният цикъл зацикли, а делникът и празникът ни забуксуваха.

В национален план излязохме от затворения кръг на предсрочните избори.

След парламентарния вот на 2 април ръцете си стиснаха ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България", с което се сложи край на служебните кабинети и се постави началото на първото ротационно правителство. Опозицията обяви сглобката за политически Франкенщайн, който едва крета. Не след дълго се чу и първото скърцане със зъби заради появата на изтекъл запис от вътрешнопартийна среща на ПП-ДБ. Но все пак некоалицията остана и партньорите се наредиха на старта за надпреварата в местния вот. ГЕРБ изгуби някои от ключовите градове в страната, в това число столицата София и морската -  Варна. 

Цяла торба ябълки на раздора се изсипа по време на общото им управление - дерогацията за "Лукойл", премахването на шефа на спешната болница "Пирогов", споровете около Бюджета, и още, и още...

Предизборната кампания за местния вот във Варна беше ожесточена. И тук ябълки на раздора не липсваха. Опонентите се караха за Варна, а ситуацията беше "око за око, зъб за зъб". Беше напрегнато и жежко. 

Новият кмет на Варна встъпи в длъжност на 13 ноември, а няколко дни след това областта преживя бедствие, което промени до основи представите ни за сигурност и спокойствие. 

Изпращаме трудна година, всеки встъпва в новата 2024-та с желание за по-добри времена и вечно лято в душите. Стане ли въпрос за лято, за хората, които живеят далеч от брега, идва вечният въпрос - къде ще ходим на море - на нашето или другаде? Някои, водени от патриотизма си, избират пак и пак нашите брегове и не си дават родното. 

Най-четената статия в сайта на Радио Варна тази година поставя друг въпрос - възможно ли е част от акваторията на Черно море да попадне в частни ръце? Оказва се, че е възможно.

Новината, че българската държава доброволно се е отказала от част от Черно море и я е предала в частни ръце оглавява класацията тази година. В интервю за Валери Великов Стефан Аврамов от Инициативата „Зелени закони“ уточни, че в района на Камчийски пясъци са направени заменки от над 4100 декара с четири фирми с общ собственик. 

Темата "богат-беден", данъчната справедливост, подоходното облагане, намаляване на ДДС в някои сектори събуди силен интерес у читателите на Радио Варна и през 2023-та.
Икономистът Стоян Панчев коментира пред Емилия Николова, че новият глобален минимален корпоративен данък в местното законодателство, който се очаква да бъде въведен от началото на новата година, ще доведе до влошаване на конкурентоспособността на България като инвестиционна дестинация. 
"На прощаване с плоския данък" е заглавието, подредено на второ място в класацията за най-четени материали тази година. Стоян Панчев е сигурен, че държавата няма да спре дотук и след няколко години може да обложи с по-висока ставка друга част от компаниите или от населението. 

Варна е красива, привлича туристи от различни точки по света и у нас. Автогарата във Варна за някои е точка "А", за други - точка "Б", но според мнозина коментатори в социалните мрежи сградата е пълен абсурд и не отговаря на съвременните изисквания за визия и функционалност и те води само в миналото. Новината, че се строи модерна и тя ще е готова до Коледа, също е сред най-четените. Слушателите и читателите на Радио Варна загърбиха носталгията и полюбопитстваха как ще изглежда.

На 23 април Веселин Михайлов - директор на автогарата във Варна, съобщи пред Нина Милошевич, че новата сграда трябва да бъде построена до края на декември, а след Нова година да започне събарянето на сегашната, за да бъде изграден търговски център. Дойде декември и проверихме. С малко забавяне вече се очаква автогарата да бъде завършена през май. Ама догодина. 

Народна мъдрост гласи, че "пилците се броят наесен".  Този път обаче и през зимата много от предвестниците на пролетта - щъркелите, останаха у нас и отказаха да мигрират, за разлика от много сънародници, които пълнят терминалите и искат билет за по-добър живот. Публикацията за дългоклюните ни гости събра голяма читателска аудитория. Любопитни подробности за зимуването на щъркелите сподели зооинженерът във варненския зоопарк Георги Николов. 

Атракция през годината беше един щъркел, който се разходи из алеите на Морската градина. Минувачите се радваха на птицата, но в същото време бяха загрижени за самотния щъркел. Радио Варна подаде сигнал до зоопарка, но спасителната акция се оказа неуспешна. 

Полемика и остри реакции на общественици породи коментарът на председателя на синдиката на Съюза на българските учители Янка Такева. Българският да се изучава като чужд език от децата, за които той не е майчин, обмислят в Министерството на образованието, съобщи Такева пред Даниела Стойнова. Деца на мигранти и от различни етноси трябва да получават езикова подкрепа и да имат допълнителни часове за усвояване на българския, допълни Такева. 

По-късно Министерството на образованието и науката изрази своята позиция, че спекулациите с българския език и неговото изучаване в училище са вредни и опасни. Те допълниха, че разширяване на дефинирането на българския език като чужд в образователната система е немислимо. Под никаква форма и в никакъв момент обсъждане за преподаването на български език като чужд или преподаването му чрез друг език не е стояло на дневен ред.
Хубава или не, такава беше 2023-та. Най-четеното в сайта на Радио Варна е барометър на обществения живот. Като информационен лидер в региона БНР-Радио Варна представи различни гледни точки по проблеми от частен или обществен характер, разнообразни мнения на експерти, актуални и любопитни теми. Ще продължаваме да държим фокуса върху най-важното. 

Да бъдем заедно в една по-добра, по-ведра, по-светла, по-благодатна и щедра 2024-та година! 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31

Посланието на буквата К

Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..

обновено на 22.11.24 в 13:56

Пореден неуспешен опит за избор на председател на НС, заседанието продължава в сряда

Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати.  Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..

публикувано на 22.11.24 в 13:46

Как да постигаме разбирателство при общуване?

Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..

публикувано на 22.11.24 в 11:03