Чужд му беше околният свят, но той не потърси място в него. Създаде свой, така неговата участ не стана част от общия живот. Абсурдният свят край него, превърна в абсурден живота му – желаното от него не беше желателно. Намери себеукритие.
„Себеукритие“ се казва и най-новата книга на варненския писател Стефан Ранов. С нея той изследва абсурдния човек. Изследване на една човешка душа, съдба, позиция.
"Името може да се приеме като провокация. Имаше едно друго заглавие, което му предложих на издателя - "С-битие". Паралелно битие на моя герой. Но той предпочете "Себеукритие". Търсене на укритие в себе си.", казва авторът.
Героят на Стефан Ранов се озовава в една абсурдна ситуация, поставен там от обстоятелствата. Ако той има сили да отстоява себе си, няма да е абсурден, споделя писателят.
"Укритието е в спомена. Времето има три компонента според екзистенциалистите - минало, което вече не е, бъдеще, което още не е и настояще, което е. Особеното на това, което е, е че е много кратко. То е миг. Ето, сега, ние си говорим. мигът е вече в миналото. Интересното в спомена е, че той се създава, остава, съхранява се и колкото пъти да се връщаме към него, той си е същия."
Опитът води до друга интерпретация. Но споменът си е спомен. Съдържанието му е същото.
"Човек съществува, но той изгражда своята същност чрез избора. Всеки ден той е поставен пред избора. Целият сюжет на романа върви през спомена. Човек, който е задържан неоснователно, затворен е, но никой не може да му вземе спомена. Изборът му е отнет. Задържан е, знае се, че е невинен, но остава вътре."
Повече за романа "Себеукритие" чуйте от Стефан Ранов в звуковия файл

Изложбата "Наша земя" събира в едно творчеството на две художнички, обединени от любовта към акварела - Полина Лазарова и Даниела Драгнева. Откриването на експозицията беше вчера в Арт център – галерия М&М във Варна. Изложбата включва над 50 платна, вдъхновени от красотата на българската природа и на българските народни танци, както и от личните..
Интервю с Faruk Aydın Toksöz и Onur Çobanoğlu (ALKERA) „ProgVibe Balkans“ е двудневен фестивал, посветен на прогресив рока и метъла, с фокус върху съвременната балканска прогресив сцена. В рамките на събитието, което е на 21 и 22 ноември, ще се представят изпълнители от България, Гърция, Турция и Румъния, които разкриват богатството и..
Когато си предприемач, а не само търговец, можеш да се измъкнеш от всяка криза и ситуация. Това мнение изрази младата предприемачка Хелин Алев в предаването на Радио Варна "Новият ден" в Дена на жената предприемач. Тя коментира равнопоставеността между половете, предизвикателствата пред жените в бизнеса и тревогите на малките компании около..
В периода 11 ноември – 12 декември 2025 година училища и детски градини ще отбележат и ще отпразнуват Европейския ден на авторите и Деня на четенето. Два вдъхновяващи повода за ново читателско пътешествие, представи инициативата в Радио Варна Мария Баджакова от Младежка фондация "Аморфа". В инициативата освен чилища и детски градини участват още..
Интервю с Christopher Bowes (ALESTORM) До момента ALESTORM са направили два концерта в България. През 2010 година като съпорт на SABATON и през 2022 като част от фестивала „Midalidare– Rock In The Wine Vally“. Ето, че на 29 ноември шотландските пирати ще излязат за трети път пред родните фенове. Но този път като хедлайнъри, с подкрепата на..
"България е оазис за пчелите и това трябва да остане така“, казва с усмивка Елен Сабатини – французойка, която преди 18 години избира да се установи в България и да посвети живота си на пчеларството и опазването на природата. Завършила екология, Елен намира своята мисия в това да учи хората – особено децата – да обичат пчелите. Тя често..
Специализираната АГ болница във Варна отбелязва световния ден на недоносените деца - 17 ноември, със семинар на тема "Всичко за недоносеното бебе - от болницата до необходимата грижа у дома след изписването" . Лекторите - д-р Симеона Живкова и акушерката Фаня Кючюн, от неонатологичното отделение в СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов", ще говорят..