Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Номинация за “Образователен медиатор на годината 2023”

Диана Царибродска и нейната история за любовта, Вълчи дол, децата и книгите

Диана Царибродска
Снимка: @amalipeVT

Център "Амалипе" обяви в средата на декември за трета поредна година номинациите за “Образователен медиатор на годината 2023”. Гласуването приключва на 31 декември, а победителят ще бъде обявен на 12 януари 2024г.

Шестима са финалистите за голямата награда „Образователен медиатор на годината 2023“, а единственият номиниран от Варненска област е Диана Царибродска. Тя е завършила Университета по библиотекознание и информационни технологии и магистърска програма по маркетинг в Нов български университет. Любовта я отвежда през 2015 година от столицата в малкия град - вече осем години живее и работи във Вълчи дол като медиатор и училищен библиотекар.

Можете да подкрепите Диана Царибродска за наградата „Образователен медиатор на годината“ като харесате нейната снимка в страницата на Център "Амалипе" във Фейсбук. Победител ще е този, чиято снимка събере най-много харесвания и коментари. Срокът за гласуване е 31 декември 2023!

"Казвам се Диана Царибродска, на 53 години. Родена съм в София, където живях до четиридесет и петата си година. Любовта ме отвя на късни години в едно малко градче до  Варна, за което бях чувала единствено от стария български филм „Специалист по всичко“ – името на градчето е Вълчи дол. Тук започнах работа в Общностен център за работа с деца и техните семейства като образователен медиатор и бях „хвърлена“ веднага в дълбоките води на тежки случаи в селата и градчето. Успоредно с това започнах работа и като библиотекар в СУ „Васил Левски“, в библиотека, която не беше работила повече от 15 години. Постепенно за мен се оказа, че двете ми длъжности имат много общо и то е едно – децата и любовта ми към тях..."

За Вълчи дол Диана казва, че градчето постепенно се възражда и предлага все повече възможности за осмисляне на свободното време на деца и възрастни. За началото на работата си като медиатор споделя, че е било изключително интензивно и че много пъти се е прибирала разплакана и е плакала дълго след срещата със семейства в региона в изключително тежко социално положение. "В един момент осъзнаваш, че няма нужда да плачеш, а трябва да се работи.... Понякога съм строг родител, друг път наставник, който учи децата на базови неща, свързани с ежедневието, друг път съм щурата кака, която измисля забавни игри и предизвикателства... Благодарна съм много на директорите на училището, че ме подкрепят и ми дават свобода да работя с въображение и да реализирам идеите си в името на децата."

Диана смята, че има основания да е оптимист за доброто бъдеще на общностите, с които работи. "Всички деца, с които работя от началото до днес, продължават да ходят на училище, никой не е отпаднал. Освен това почти няма ранни бракове, а младите семейства от малцинствата вече рядко имат повече от две деца, което означава, че имат ресурси и желание да ги отгледат при добри условия, да им дадат образование и дори има деца от общността, които учат във висши училища".

Интервюто с Диана Царибродска можете да чуете в звуковия файл и - ако ви вдъхнови, подкрепете я с вашия глас!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10

Първият робот в обществена библиотека у нас заработи във Варна

Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов.  Роботът се казва Емма и е част от проект,..

публикувано на 22.11.24 в 15:31