2023-та. Година на сглобки, разделения и катаклизми. На земетресения и наводнения. На нещастни случаи и непредвидими ситуации. Година, в която предизвикателствата бяха повече от подготовката, на която сме способни, за да ги преодолеем. Но винаги там ги има тях - положителните новини, които журналистите разказват с удоволствие, а понякога дори със сълзи на очи. От радост, че въпреки всичко тях ги има.
Кои бяха новините, които ни усмихнаха през годината? Кои бяха тези вести, които предизвикаха силен интерес в читателите на сайта на Радио Варна? Сред най-четените позитивни материали се открояват такива за импровизиран годеж на варненския плаж на Джулай морнинг, за конкурс за красива градинка във варненски квартал, за артистична декорация на пейки в центъра на Варна, за успехите на младите хора, за чудесата на живота, за археологическите открития и предстоящите събития. Животът е пъстър, а с това идва желанието да оцветим и нашия ден, да откриваме добротата, в която, за съжаление, много вече се съмняваме. Но когато я открием, чудо става!
Сред най-четените материали на годината е новината, че 52-годишна жена е родила здраво бебе, благодарение на донорска яйцеклетка.
"Чудесата се случват на тези, които вярват и не се отказват. По пътя не е лесно. Обаче надежда има за всички, които се борят. Така наскоро живот на здраво бебенце дава жена, която е на 52 години, от Варна. Бебенцето е момче, родено в АГ-болницата". Историята разказа Ваня Славова:
Чудо е в днешно време да се събираме заедно и да се опитваме да променим заобикалящата ни среда. По-често критикуваме, ядосваме се и търсим виновен. Заровени в делничните си задачи понякога изглежда, че страдаме от вид далтонизъм и всичко ни се струва сиво. Все пак от нас зависи - запретнем ли ръкави, и на нашата улица ще огрее слънце.
"Пъстро и създадено с любов" е конкурс, в който вземат участие жители в квартал "Владислав Варненчик". Те се състезават със свои съседи чия ще бъде най-красивата и уютна градинка, която ще украсява блока им. Беседка със закачлива табелка "Образцов дом", барбекю и цветя с много любов направиха тази година жителите на блок 406 в квартала - отличниците в състезанието. Отличник е и материалът с автор Даниела Стойнова:
Откритията на варненските археолози също са интересни за читателите на Радио Варна. Новината за античен предмет, който има аналог само в колекцията на Лувъра, изстреля новината сред най-четените в сайта на медията. Находката е намерена при разкопките на част от светилището на Античния Одесос, разказа пред Димитрина Дончева уредникът и археолог към Археологическия музей във Варна Елина Мирчева: „Съдът, който най-много ни зарадва, е един червенофигурен аскос. Успяхме да намерим голяма част от парченцата и като пъзел да си го подредим. В момента неговата степен на запазеност позволява да се направи реставрация и да бъде експониран. Този паметник наистина е рядък. Той е от началото на V век преди Христа и може би няма аналог, поне в нашата колекция, но и в България няма аналог на точно този тип съд. Такъв е бил намерен в Аполония Понтика, но в началото на XX в. и понастоящем е част от колекцията на Лувъра“. Аскосът е съд за течности, изработен от глина. Прилича на малка манерка с дръжка, само че е кръгъл и има чучур, който за съжаление не е запазен, обясни Мирчева.
Още една археологическа новина е сред най-четените тази година - тази за уникален костен скиптър, открит при разкопките в Солницата в Провадия от екипа, ръководен от проф. Васил Николов. Скиптърът е принадлежал на скитски военачалник от 5. век пр. Хр. Открит е в гроб с част от скелет на скитския воин, има и железен нож в лошо състояние, ребра от кон, малко кученце и една костенурка:
Нощта срещу 1 юли, когато хиляди българи излизат на морския бряг, за да посрещнат изгрева, е в центъра на две истории, разказани от журналистите на Радио Варна. Едната - за Джулай морнинг край Камен бряг, а другата - за предложение за брак на варненския плаж.
И докато любовта и изгревът вдъхновяват едни, то други получиха вдъхновение да декорират част от пейките в пешеходната зона на бул. "Сливница" в близост до Регионалния исторически музей. "Варненски работи" - цветни и закачливи, ни радват и до днес. В рисуването на пейките участваха студентите Кристиян Иванов, Михаела Христова и Милена Кожухарова.
Проектите включват елементи и от морския свят, който е неотменна част от идентичността на Варна. Посланието е оптимистично, но и с внимание към гражданската съвест на варненци и гостите на града да пазят.
Любопитни материали, свързани с историята на Варна, привлякоха вниманието на читателите ни тази година. Фактът, че 11 места по света носят името Варна, събра погледите на варненци и засили трафика към любопитката. Варна има в Русия, Сърбия, Азербайджан, Италия, САЩ, Австралия и Антарктида.
Но Варна има най-вече в сърцето на всеки един от вас - нашите читатели и слушатели, които обичат града ни и поглеждат към Новата година с надеждата да бъде по-добра, по-успешна, по-здрава за Варна. За всички нас! Бъдете здрави и вдъхновени да търсите доброто и през 2024-та година! Заедно ще го разказваме и ще го създаваме! Доброто. Защото без него - накъде?
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..
Четвърти „Малък фестивал на куклите“ предстои да се проведе във Варна. Датите са 26 и 27 април. Театралните спектакли са в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Работилниците са в арт салоните на Радио Варна. "Надграждаме и се развиваме, а вдъхновението ни е като за първи път. Работилничките например от три станаха седем. Виждаме, че..
На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. В народните вярвания Светли четвъртък се нарича още Великден на..
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..
На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“. Радостната новина е, че историята няма..