Според древна индийска медицина - човек е това, което яде. Ако не се чувстваме добре, то трябва да погледнем какво има на нашата трапеза, какво консумираме. Може би всеки ще се замисли какво вкарва в организма си всекидневно чрез храна и ще разбере как живее.
Нина Милошевич разговаря по темата за манталитета ни на хранене и как да изчистим организма си от токсините с Габриела Сакалиева - треньор по балансирано хранене.
Габриела споделя, че многото хранене и изпит алкохол, изобщо всичко, което сме погълнали като прости въглехидрати и вредни хранителни продукти, води до натрупването на малко повече токсини в организма. За съжаление малко хора знаят как да изчистват тялото си след това.
"Обикновено хората се подлагат на много крайни диети, спират да ядат много видове храна, което пък ги лишава от много хранителни вещества. Естествено това е за някакъв период - до следващата сватба, до следващото лято, до следващия празник и т.н. Затова е много важно да има баланс. Хранителните навици в България не са на най-високо ниво, макар че, тенденциите в последните години са, че хората започват да се информират повече. Но го има и това, че от повече информация може да се дезинформират. Най-много щети се нанасят върху нашите клетки. Основната лаборатория в нашия организъм е черният ни дроб и той страда най-много вследствие на изяденото количество храна и изпити напитки", споделя треньорът по балансирано хранене.
Ето и няколко съвета от специалиста:
1. Пиене на топла вода, не студена, не прекалено гореща, а топла. Тя изчиства нашия организъм пълноценно и се усвоява бързо;
2. Прием на хранителни добавки - с храната трудно може да си набавим тези толкова важни за организма ни съставки. Те са важни за храносмилателната ни система;
3. Изготвяне на индивидуален хранителен режим, който да е съобразен с начина на живот на човека, с възрастта му, със здравословното и активното му състояние;
Габриела Сакалиева препоръчва преди всичко консултация със специалист - с лекар, с диетолог, с лицензиран треньор по хранене и с лицензиран треньор, с когото ще спортуваме.
"Много е важно да се доверим на тези специалисти поне в началото, докато свикнем и установим едно постоянство", добавя Сакалиева.
По отношение на гладуването Габриела уточнява, че приетият термин е гладолечение. "Важно е, когато човек прибягва към гладолечение, ако има здравословен проблем, задължително да бъде под наблюдението на специалисти, които имат опит. Има много модерни техники на хранене като фастинг и прочие, но по-важното е, че ние трябва да си набавяме всекидневно определени микро и макро елементи, необходими за доброто ни здраве, за енергия и здрава мисъл. Те са в основата на добрата работа и функциониране на нашите органи, добрата линия и излишните килограми. Всичко е в баланса - просто да се научим да го правим.", добавя Габриела.
Габриела Сакалиева е бивш професионален спортист по плуване, лицензиран фитнес инструктор от Национална спортна академия - гр. София, с богат опит като треньор по балансирано хранене. Съвсем скоро Габриела ще завърши и още едно висше образование, по хранене и диетология. В момента продължава да работи с различни възрастови групи, както в залата си в София, така и онлайн като съветва и менторства хора, решили да променят начина си на живот чрез хранене и спорт. Като майка на две деца и в очакване на трето, Габриела добре знае и нуждите на бременните жени, затова скоро стартира и нова група за гимнастика за бъдещи майки.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..