Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Опенхаймер" е големият победител на наградите "Златен глобус"

Актьорите Мат Деймън, Робърт Дауни-младши, Килиън Мърфи и Емили Блънт с режисьора Кристофър Нолан.
Снимка: АФП

Килиън Мърфи и Робърт Дауни-Джуниър бяха отличени за актьорските си изпълнения, а Кристофър Нолан спечели наградата за най-добър режисьор на филма.

Мърфи се превъплъти в образа на Робърт Опенхаймер, наричан бащата на атомната бомба, във филма, който спечели близо 1 млрд. долара в боксофиса.

Актьорът отдаде дължимото на "строгостта, целенасочеността и отдадеността" на Нолан.

"Още когато за първи път влязох на снимачната площадка на Кристофър Нолан, разбрах, че това е нещо различно", каза той в благодарствената си реч.

"По строгостта, съсредоточеността, отдадеността и пълната липса на места за актьорите разбрах, че съм в ръцете на режисьор визионер“, допълни той.

Мърфи се пошегува и с броя на ирландските номинирани в сезона на наградите тази година - сред тях са Андрю Скот и Бари Кийгън.

"На всички мои колеги номинирани, независимо дали сте ирландци или не, всички вие сте легенди, поздравявам ви", каза той.

Биографичният филм спечели и награди за най-добра музика и най-добър поддържащ актьор за Дауни Джуниър, който се превъплъти в образа на американския правителствен служител Люис Щраус.

Дауни Джуниър призна малко вероятния касов успех на филма в благодарствената си реч, като се пошегува: "Една мащабна история за етичната дилема, свързана с ядрените оръжия, печели 1 млрд. долара?"

Актьорът продължи: "От лятото насам десетки хора се обръщат към мен с думите, че съм бил неузнаваемо фин в ролята на Люис Щраус. На моите колеги номинирани, нека не се преструваме, че това е комплимент".

Той спомена и за промените, направени в състава на "Златен глобус" след скандал за корупция и липса на разнообразие. "Благодаря ви, че променихте играта си", каза той.

Ема Стоун беше обявена за най-добра актриса в мюзикъл или комедия за изпълнението си в "Poor Things", в който тя играе младата Бела Бакстър, която пътува по света, за да открие себе си и да се събуди сексуално.

"Бела се влюбва по-скоро в самия живот, отколкото в човек, тя приема доброто и лошото в еднаква степен", каза Стоун в речта си при приемането на наградата.

"И това наистина ме накара да погледна по различен начин на живота и на това, че всичко в него има значение. Тя остана дълбоко в мен, така че това означава много за мен".

Стоун благодари на режисьора Йоргос Лантимос, като каза, че ще бъде "завинаги благодарна, че се срещнахме", и на сценариста Тони Макнамара. "Обичам да произнасям този диалог и обичам да ви ужасявам с австралийския си акцент", пошегува се тя.

"Барби" все още не е спечелила толкова много награди, колкото се очакваше, но Били Айлиш спечели наградата за най-добра оригинална песен за What Was I Made For? - една от трите песни, които бяха номинирани от саундтрака на филма.

"Беше точно преди година, когато ми показаха филма, и по това време бях много нещастна и депресирана, а написването на тази песен донякъде ме спаси", каза Айлиш.

Да'Вайн Джой Рандолф получи наградата за най-добра поддържаща женска роля за ролята си в "The Holdovers" на жена, която изпитва огромна скръб след смъртта на сина си.

"Мери, ти промени живота ми, накара ме да се почувствам видяна по толкова различни начини", каза тя, визирайки героинята, която играе. "И се надявам, че съм помогнала на всички вас да откриете своята вътрешна Мери, защото във всеки от нас има частица от нея".

Съдебната драма "Anatomy of a Fall" беше отличен за най-добър сценарий. Нейният режисьор Жюстин Трие си спомни за процеса на написване на филма заедно с партньора си Артър Харари.

"Бяхме в пандемия - спомня си тя, - и с моя партньор в живота прекарвахме дните си в съвместно писане на сценария за филма, заклещени в апартамента си - и странно, никой не умря".

Сред първите победители в телевизионните категории са Стивън Йон и Али Уонг - които бяха отличени за изпълненията си в "Beef".


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гостуваща изложба в РИМ-Варна: "Подаръкът - акт на дипломация и междудържавни отношения"

Исторически музей – Правец представя единствена по рода си колекция, включваща подаръци на българската държава и на държавния глава Тодор Живков от гости и делегации на правителствено ниво от цял свят. Периодът обхваща 60-те и 70-те години, както и подготовката и честването на 1300 годишнината на българската държава през 80-те години на ХХ..

публикувано на 07.07.24 в 11:24

Фестивалът „Киното – моя любов, моя песен“ за 13-ти път във Варна

Варна отново е домакин на фестивала за младежко изкуство „Арлекин“, от 3 до 8 юли. Част от него е 13-то издание на конкурса за пеещи деца и младежи „Киното – моя любов, моя песен“, от 5 до 7 юли. Над 40 деца от различни населени места в страната се представиха с популярни филмови песни Арт салона на Радио Варна. Тази година журито е в състав:..

публикувано на 06.07.24 в 16:36

Премиера на "Бохеми" тази вечер в Опера в Летния театър

Операта "Бохеми" със  звездното сопрано Красимира Стоянова в главната роля ще има своята премиера тази вечер от 21 часа във Варна.  Опера от Джакомо Пучини се поставя в рамките на Опера в Летния театър по повод  100 години от смъртта на Пучини.  Прочутият испански тенор Антонио Гандиа от Испания, гостуващ за пръв път във Варна, ще изпълни ролята..

публикувано на 06.07.24 в 10:53

Изложбата "Отвътре навън" гостува на варненската галерия "Ларго"

Талантливата художничка Силвия Богоева гостува на варненската галерия "Ларго" със серия от живописни платна и рисунки. Експозицията носи името "Отвътре навън" и представя творби, подготвяни в последната година. Това е първата самостоятелна изложба на младата авторка във Варна, а публиката ще има възможност да надникне във вселената на Силвия...

публикувано на 05.07.24 в 14:45

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39