Художничката Доника Кирова е завършила специалност "Живопис" в Националната художествена академия в София при проф. Андрей Даниел. Работи в областта на живописта, рисунката, фигуралната композиция, натюрморта и арт инсталацията. Определя стила си като „ироничен романтизъм” или „романтичен иронизъм”.
Доника има 13 самостоятелни изложби, участва в множество международни и национални проекти, съвместни изложби, кураторски проекти, пленери и др. Нейни творби са собственост на частни колекции в Германия, Италия, Испания, Швейцария, Канада, Кипър, Русия, България. През 2005 г. е отличена като автор на годината от галерия “Буларт”. Работи като преподавател във Варненския свободен университет.
Дебютната ѝ стихосбирка "Попара от целувки и многоточия без край” излезе през 2019 година, а в края на 2023-та се появи “Гастрокосмически вариации”. Новата книга на Доника Кирова съдържа лирика и авторски картини.
Давам различни варианти и вариации, чрез които може да се тълкува заглавието - казва авторката. Цялата книжка е пропита с игра на думи - нещата изглеждат по един начин, с много малко усилие или нюанс веднага се променят и стават контрастни. Така мисля, че е в живота и в любовта - допълва тя.
Какво свързва гастрономията и космоса? Според Доника гастрономическото не е просто консумиране, има и по-широк, философски смисъл, затова си е позволила да го изведе в космоса и да му придаде ново значение.
Общото между всички стихове е, че храната, неин нюанс или усещане за аромат, цвят и вкус задължително присъства в тях. Картините са изцяло цветни, те са свързани емоционално или на моменти асоциативно с темата. Книгата е разделена тематично на части, наречени "пароли".
Интервюто на Светлана Вълкова с Доника Кирова може да чуете тук:
Единствено съпоставката между преброяването на бюлетините от машинното гласуване и данните от флаш паметта може да разкрие какви манипулации са правени с гласовете на изборите. Това мнение изрази Петър Пенчев, собственик на компютърна фирма, наета за отстраняване на проблемите с устройствата за гласуване. По думите му съществува реална възможност, чрез..
Интервю с Oliver s. Tyr (FAUN) Немските езичници FAUN направиха първи концерт в България на 8 декември в софийския клуб „Joy Station”. Стилът на групата е определян като паган метъл, фолк рок, даркуейв, а също и средновековна музика с келтски и скандинавски мотиви, изпълнени на старинни инструменти. Концертът е част от „East & Central Europe..
Интервю с Alex Taylor (MALEVOLENCE) 2 дни, 2 сцени, 20 групи. Така изглежда тази година, организирания от „141“ фестивал „Hardcore X-mass”. Датите са 13 и 14 декември. Мястото – двете зали на софийския клуб „Mixtape 5“. За повече инфо и подробности посетете страницата на фестивала във Facebook, но дни преди събитието не останаха..
Преди 90 години Радио Варна е създадено от радиолюбителите - през 1934 г. варненският елит казва: "Искаме да сме в крак с времето! Искаме да имаме радио - събираме се, финансираме това и го правим". Преди 90 години на днешния ден обществеността си прави радио, и такава е съдбата му и до днес - през цялото време да бъде общественото радио на Варна..
Посланик на Радио Варна по света. Така можем най-ясно да опишем един от най-верните слушатели на Радио Варна - Огняна Тонева. Заминала в Америка преди години, тя не спира да се интересува от родния град и събитията тук. Затова ѝ помага Радио Варна, което Огняна си пуска или през плейъра на сайта ни, или през платформите за радио излъчване, а отскоро..
Днес албумът "Идентичност", създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, е с официална промоция в ефир и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават..
ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси,..