Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт: В Европа се записват на шофьорски курс, за да се научат да шофират, а българите - да вземат книжка

Според Красимир Георгиев тези, които карат шофьорския курс през зимата, са по-добре подготвени на пътя

Снимка: Архив


Снегът и заледяванията по пътищата често изненадват общините и снегопочистващите фирми, но също така и шофьорите. Особено тези, които не могат и не знаят как да управляват безопасно автомобила в зимни условия. И тъй като от началото на тази зима пак се нагледахме на много закъсали автомобили и инциденти на пътя заради снега и леда, на дневен ред отново изникна въпроса за необходимостта от по-добра подготовка на младите шофьори за каране в по-трудни условия. Оказва се, че през зимните месеци желаещите да се запишат за шофьорски курс са много по-малко от тези, които предпочитат да изкарат заветната книжка напролет или през лятото.

Според Красимир Георгиев, председател на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България това се корени някъде дълбоко в нашата народопсихология.

"В народопсихологията на българина е залегнало желанието винаги да му е по-лесно. Докато в другите страни целта на хората, които искат да станат шофьори е да се научат да карат, то в България целта е да се вземе книжка", коментира за Радио Варна Красимир Георгиев. 

Той беше категоричен, че тези, които карат шофьорския курс през зимните месеци са по-добри шофьори от останалите. 

"Наистина курсът е по-труден. Но, те могат да усетят сцеплението на гумите с пътя, особеностите при управление в заледени участъци, при намалена видимост и студено време", обясни експерта. 

Затова той и колегите му от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България подкрепят напълно идеята за създаването на полигони за шофиране в екстремни условия по примера на други европейски държави. 

Според Георгиев, тези полигони няма да имат нищо общо с полигоните от едно време, в които имаше конуси и бъдещите шофьори се учиха да паркират. 

"На тези полигони ще се направят участъци с локви, в които да се влезе и да се усети аквапланинга. Ще се направят завои с обратни наклони за да се види как те действат на автомобила. През лятото ще се правят опесъчени участъци, а през зимата - леко заледени за да може автомобилът леко да се завърти и да се обясни на курсиста в такъв случай какво трябва да направи", коментира Красимир Георгиев. 

Според него е възможно и курсът да поскъпне с въвеждането на новите полигони. 

"Не може да ядем първо, второ и трето, а да ни таксуват само за първо. Каквато и да е цената обаче, тя ще бъде несъизмеримо по-малко от цената на един човешки живот", категоричен беше той. 

Чуйте повече в звуковия файл 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05

Проф. Евгени Станимиров: Голямото предизвикателство в ерата на AI e как да развием естествения интелект

Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект.  Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..

публикувано на 14.05.25 в 16:00

Диляна Димитрова: Човек се влюбва в Индия, ако я усети

Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна.  Диляна..

публикувано на 13.05.25 в 08:32