Софийският градски транспорт излезе на протест днес, а синдикатите искат 37 милиона лева целеви средства в бюджета за увеличение на заплатите в сектора. Каква е ситуацията с градския транспорт във Варна и какви са проблемите, пред които се изправят служителите в морската столица?
Нашите искания не се различават от исканията на колегите, подчерта в интервю за предаването "Пост Фактум" Павлина Николова от КНСБ - "Градски транспорт" във Варна. Основното искане е за 2070 лв. стартова заплата на шофьорите и две увеличения от по 15 % за всички служители в сектора до края на годината. Те настояват и за подобряване на условията на труд на служителите.
По думите на Николова, синдикатите във Варна нямат уверение от Община Варна и Варненския общински съвет за увеличаване на заплатите в градския транспорт. "Имам пуснато писмо с дата 11 януари до администрацията и Общинския съвет, не са ни потърсили за разговор, очакваме да се срещнем. Все още няма насрочена дата за среща", подчерта Николова.
Според Николова няма достатъчно средства за поддръжката на първите нови автобуси по "Интегриран градски транспорт", тръгнали по варненските улици преди електробусите. Те са 60, но те не стигат. Няма достатъчно пари за резервни части на останалите. А когато се повредят новите, се пускат стари... Няма как да се случи това, допълни Николова.
330 са шофьорите, ангажирани в градския транспорт във Варна, а оптималната бройка за нормални курсове с резерв е 400 души, каза още Павлина Николова. Надяваме се на среща с представители на Общината и Общинския съвет на Варна, посочи тя.
Подробностите чуйте в разговора на Жоро Бекяров с Павлина Николова от КНСБ - "Градски транспорт" във Варна:
Тея Николова завърши на 15-о място в полуфиналите на 50 метра бруст за жени на Световното първенство по плуване в Сингапур. 20-годишната варненка при дебюта си на шампионат на планетата на голям басейн, постигна и нов национален рекорд 30.67 секунди. Във втората полуфинална серия тя завърши с по-бавно време от 30.88 секунди и не успя да влезе във..
През нощта ще е ясно и почти тихо. В сутрешните часове в ниските места и около водните басеини е възможно да се образува слаба мъгла. Минимални температури 15°-20°, по носовете до 22°. Утре ще е слънчево, около и след обяд с купеста облачност. Ще духа слаб, в следобедните часове по крайбрежието до умерен вятър от източна четвърт. Максимални..
Български ученици спечелиха 2 златни и 2 сребърни медала от Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки, съобщава БНР. Златните медали спечелиха Веселин Маркович (12 клас, Математическата гимназия във Варна),..
В Държавен вестник вече са обнародвани измененията на Наказателния кодекс, част от които са свързани с престъпления, извършени от водачи под въздействие на алкохол или наркотици, информира БНР. Драстично се увеличават глобите, които за някои нарушенията достигат 5 хиляди лева. Част от наказанията са завишени, особено към шофьори употребили алкохол..
В първата неделя на месец август железопътните работници в България отбелязват своя професионален празник – Деня на железничаря. Традицията за неговото честване води началото си от средата на XX век, а изборът на датата е свързан с ключов исторически момент: в началото на август 1888 г. железопътната линия Цариброд – София – Белово е открита за..
В социалното министерство вече има заявления за помощи от пострадали от пожарите. От сряда до петък са подадени 24 молби. Това потвърди министър Борислав Гуцанов пред Нова ТВ. Той обясни, че веднъж има помощ по линията на бедността от 1914 лева, след това от министерството отпускат още 3 000 лева и още 2500 за електроуреди. Така общата сума става..
Днес ще е слънчево, с временни увеличения на облачността следобед. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, по Черноморието следобед подсилен от бриз. Максималните температури слабо ще се повишат и ще са между 31° и 34°, по Черноморието от 29° до 32°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода..