Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замърсяването на морето: между регулациите и намесата на човека

Снимка: Сияна Спиридонова

"Основният проблем е липсата на достатъчно пречиствателни станции в морските курорти, има много места, където дори такива липсват. Затова замърсяването на морето се учеличава драстично през лятото. Отпадъците в моретата са световен проблем, по пътя на хранителните вериги достига и до човека и дава все по-големи отражения върху нашето здраве. Развитието на зелентите и сини политики винаги ще е в полза на човека", каза Радослава Бекова, хидробиолог в секция "Биология и екология на морето" към Института по океанология на БАН. "Съгласно директивата за хабитатите и за птиците, сега предстои да бъдат отбелязани защитени територии в морето, които да бъдат регламентирани. В "Натура 2000" има определени зони, които са изцяло морски, има и такива с крайбрежни и морски, но все още нямат статут на защитена територия, тип резерват, където има някакъв регламент. В другите европрйски морета вече има такива, за нашето е в процес на изготвяне в момента".

"Аз карам уиндсърф от много малка и работата ми е изцяло свързана с морето с обучението да карат сърф на деца и възрастни. Наблюдаваме големи количества пластмаса, които след всяка една буря излизат по полажовете. Това ни накара още преди 5-6 г. да стартираме инициативата wind2win и ежегодните ни акции по почистванена плажа. През всичките години виждаме, че количеството на отпадъците се учеличава. А вече наблюдаваме и такива екстремни промени в климата като големите бури през ноември м.г., наводнението по Южното Черноморие през септември." Това споделя Илияна Стоилова, един от уиндсърфистите зад каузата "Черно море – свободно от пластмаса", а от скоро и посланик за България на Европейският пакт за климата за 2024 г. "Mного важно е да се разбере, че България е морска нация и е необходимо да се повиши морската ни култура. Има много и различни източници на замърсяване като туризма, риболова, корабоплаването, аквакултурите и т.н. Но, на въпроса какво кокнретно българските евродепутати могат да поемат като ангажимент, това е може би, да се обявят защитени морски територии, строг контрол върху отпадъците от корабоплаването и от риболова".

  Изграждането на пречиствателни станции е общоевропейска политика. Обаче, чисто по български имаме едни стари проекти за такива съоръжения, които вече не отговарят на съвременните изисквания, но ние много държим да построим тях. Не инвестираме в нови планове, нови проекти и поради тази причина изграждането на пречиствателни станции вече десетки години се бави. Не че не се изграждат, има в много градове. Но, е важно да кажем, че не трябва да гледаме само градовете, които са на морския бряг, а и всички реки и техните притоци, населените места покрай тях и как те заустват своите отпадни води. Защото с речния отток всичко идва до брега. Това подчерта в екологът Илиян Илиев от варненския Обществен център за околна среда и устойчиво развитие. Трябва да е ясно, че няма значение къде изхвърляш своите отпадъци, над 80% от тях накрая стигат до морето. Например, ако в Шумен си хвърлиш отпадъка, вероятността той да стигне до морето е много голяма. Подчерта водолазът и екоактивист Дарина Иванова, разказвайки за програмата, по която са работили „Накрая стигам до морето“. Най-замърсените зони с морска вода са урбанизираните – Варненския и Бургаския залив и устието на река Камчия, допълни ръководителят на клуб“Приятели на морето“ Дарина Иванова.

Чуйте подкаста на Мариела Димитрова, посветен на темата:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анджелина Джоли

Опра Уинфри, Джордж Лукас и Анджелина Джоли са сред най-щедрите знаменитости в света

Даряването на пари за благотворителност и за тези, които най-много се нуждаят от тях, е нещо, което не всички знаменитости правят, но има някои известни личности, които редовно споделят богатството си с хора в нужда. Ето по-известните от тях. Матю Макконъхи - Освен че през годините е правил..

публикувано на 28.04.24 в 08:48

Ябълките и яйцата потискат апетита

Всички знаем, че някои храни ни засищат повече от други, но това не е всичко. Някои храни всъщност потискат апетита, което означава, че ще ви накарат да се чувствате сити за по-дълго време. Включете тези храни в менюто си и ви обещаваме, че няма да се чувствате гладни толкова често. Яденето на две..

публикувано на 28.04.24 в 08:32

Десетки варненци дариха стари дрехи в кампанията "Дрешник с кауза"

Прекомерното изхвърляне на текстилни отпадъци, както и даването на втори шанс на ненужния текстил в бита, бяха сред акцентите във второто издание на кампанията „Дрешник с кауза“, която се проведе днес в Социалната чайна във Варна. Десетки варненци дариха стари дрехи или текстилни изделия, които не използват. Една част от тях ще бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 16:32

Общоградско честване на пролетните празници в Каварна

Общоградско честване на пролетните празници Лазаровден и Цветница започва в 11.00 часа на площада В Каварна пред църквата „ Св.Успение Богородично“. Отец Василий, който е протойерей на храма, ще благослови Лазаровата събота. В празничната програма участват деца от детските градини „Здравец“ и „Радост“, възпитаници от СУ „Ст.Караджа „ и ОУ..

публикувано на 27.04.24 в 10:53
ОУ

Ден на отворени врати за бъдещи възпитаници на ОУ "Христо Ботев" във Варна

Ден на отворени врати се провежда днес в ОУ „Христо Ботев“ във Варна. Училището, което се намира в кв. Аспарухово, посрещна деца от всички детски градини в района, на които им предстои да бъдат първокласници. След тях сградата ще посетят и деца, които ще бъдат в пети клас през следващата учебна година. Малчуганите бяха посрещнати в двора..

публикувано на 26.04.24 в 13:10

Възпитаници на МГ-Варна с поредни успехи по лингвистика и български език и литература

Поредни успехи завоюваха възпитаници на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна.  Деветокласникът Павел Василев достигна първото място от Националния кръг на олимпиадата по лингвистика.  "Лингвистиката ми помага да мисля по нестандартни начини, които са полезни и помагат в различни ситуации", подчерта за Радио Варна..

публикувано на 26.04.24 в 09:46

Дрешник с кауза дава втори шанс на ненужните дрехи

Текстилните отпадъци са един от актуалните глобални проблеми, свързани със замърсяването на околната среда. По данни на Българска асоциация "Кръгов текстил",  всяка година в Европейския съюз се изхвърлят 5 милиона тона текстил. От тях, над 3 милиона тона  попадат в смесения битов отпадък и съответно вредят на природата. Вдъхновени от Деня на..

публикувано на 26.04.24 в 09:30