Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Здравният инструктор Ники Суков: Сладкото и въглехидратите понижават имунитета ни


Във време на върлуващ грип и настинки, от ключово значение за повишаване на нашия имунитет е храненето. И докато някои храни ни помагат да подсилим защитните сили на организма, то други имат негативно влияние върху имунитета.

Диетологът и здравен инструктор Ники Суков посъветва да изключим от менюто си в този период от годината всякакви сладки храни и такива, които са с високо съдържание на захар. Той обясни, че по този начин се повишават нивата на инсулин в тялото, а това е пагубно за защитните ни сили и имунитета. Експерта препоръча да избягваме по-сладките плодове като бананите например, както и меда. Освен сладките изкушения, добре е да ограничим и консумацията на въглехидратни храни.

Според Ники Суков от ключово значение за повишаване на имунитета ни е витамин D, който можем да си набавим естествено чрез слънцето. По думите му, половин час на слънце на ден ще има много благоприятен ефект върху организма ни. В случай, че няма слънце обаче, този така важен витамин можем да си набавим чрез храна. Суков препоръча да хапваме повече мазни храни като свински ребра, яйца, както и по-мазна риба. Рибеното масло в здравословни количества също влияе много добре на организма ни. Специалистът напомни, че в този период на годината е хубаво да ядем повече сезонни плодове и зеленчуци или пък ферментирали зеленчуци, които познаваме под наименуванието туршии. Препоръчителни за по-висок имунитет са също чесънът и лукът, които той нарича природни антибиотици, както и праз и черна ряпа.

Чуйте повече в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йонка Господинова с деца в Силистра

Педагог: СИП "Религия" през 90-те беше желан предмет. Той е необходимост за по-висока нравственост

Йонка Господинова е педагог и културолог, преподава в българското училище в Париж, преди това дългогодишен учител в България. Това лято тя представя у нас своята образователна програма „Слънчеви руни“ за българските деца и за децата, посещаващи български училища в чужбина, която се радва на топъл прием от колегите й в различни държави. Йонка..

публикувано на 02.08.25 в 15:20

Венета Тодорова: Август ще е горещ, с минимални валежи

Август месец няма да се различава съществено от предходния – юли и ще е доста топъл и с изключително малко валежи, каза в интервю за Радио Варна Венета Тодорова, ръководител „Прогнози“ в НИМХ-Варна. Ще е горещо, като второто и третото десетдневие се очакват температури на въздуха до 39 градуса, особено около 20-23 август...

обновено на 02.08.25 в 11:54

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ започва тази вечер

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август  в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..

публикувано на 01.08.25 в 14:05

„Българско графити училище“ отдава почит на пожарникарите с нов графит

Графит, посветен на пожарникарите, е изобразен на трафопост във варненския квартал "Вл. Варненчик". В контекста на пожарите, обхванали различни градове в страната, от сдружение "Българско графити училище" решава чрез изкуство отдават почит към огнеборците, рискуващи всекидневно живота си.  Артистите Дамян Николов и София Тарасенко разказват..

публикувано на 01.08.25 в 07:05

Симеон Нейчев за изкуството и медитацията и първата му самостоятелна изложба: "Щастието идва от тишината"

Балчиклията Симеон Нейчев - Вибути с първа изложба "ОТВЪД ЗВЕЗДИТЕ В СЪРЦЕТО". Мястото е "Учебен център по изкуства", до главния горен вход на Двореца в Балчик и може да се види от 2 до 16 август, откриването е на 2 август от 18.00 часа. Срещата ще започне с кратка беседа за изкуството и медитацията, последвана от концерт с медитативна музика,..

публикувано на 31.07.25 в 07:00

Спасител: През август морето става опасно, там, където няма вълни, има мъртво вълнение

През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..

публикувано на 30.07.25 в 08:10
Ивайло Маринов, кмет на район

Ивайло Маринов: Варна ще се развива на юг, инфраструктурата изостава

По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..

публикувано на 29.07.25 в 14:49