Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Класика и джаз се преплитат в "02:10" - дебютната песен на Елиа Георгиева

| Интервю
2
Снимка: Дилян Кабранов

Елиа Георгиева започва да свири на цигулка на 6 години в читалището на родния си град Добрич. Още от най-ранна възраст тя е солист на концерти. През 2009 година се мести да живее в Пловдив, където става възпитаник на Национално училище за музикално и танцово изкуство “Добрин Петков“. Изявява се като солист и концерт-майстор на симфоничния оркестър към училището. В момента Елиа е студентка  в Национална музикална академия “Проф. Панчо Владигеров“ в София. Има присъдени награди от музикални форуми. От ноември 2021г. работи в Симфоничен оркестър на БНР. Част е от проекти на Classic FM, Нов симфоничен оркестър, Drop Down Community, European Recording Orchestra и др. През 2022 г.се присъединява към професионален народен хор „Ваня Монева“, с който водят активна концертна дейност в България и чужбина. През 2021 г. Елиа е финалист в конкурса за композиция „Sounds like you“, а през септември 2023г. печели конкурс, благодарение на който получава възможността да реализира първия си авторски проект, а именно песента „02:10“.


Любовта към музиката за теб започва с цигулката, а откъде идва любовта към пеенето?

Аз съм израснала в семейство на изключително музикални хора, чиято професия обаче не е пряко свързана с музиката. В семейството ми има военни, библиотекари, учители, компютърни специалисти, но не и музиканти. (смее се) Любовта към музиката може би идва от баба ми, която на времето водеше народен хор с възрастни жени в село Българево. Тя ме взимаше на репетиции с нея. Веднъж, мисля че бяхме в село Дебрене на един конкурс и спечелихме награда. Може би тогава се запали в мен желанието да пея.

И днес представяме твоята авторска музика. Песента ти се казва “02:10”. Това е може би часът на нейното създаване?

Точно така! Лично за себе си съм открила, че в малките часове на денонощието съм най-вдъхновена. Песента е посветена на едно взаимоотношение, което за жалост не достигна развитието, което желаех. Като човек на изкуството изпитах необходимостта да “облека” тази случка в мелодия, ритъм, рима. Реших, че е много интересна заигравка с часовника, да използвам различните часове на денонощието.

Музиката и текстът на песента са твои.

Да, а с аранжимента ми помогнаха Константин Ангелов и Веселин Ценов. Изключително съм им благодарна, че усетиха моята идея и я прегърнаха. Бих искала да благодаря и на Денислав Димитров, при когото записах песента.


За вокалната постановка някой помага ли ти? Отиваш ли на уроци по пеене?

За момента никой не ми помага. Не съм намерила време за уроци по пеене, въпреки, че се налага, защото аз самата чувам, че имам нужда от вокален педагог.

Освен, че си студентка, също така и  работиш. Как съчетаваш всичко това?

Не е лесно, но когато гориш за нещата, които правиш - намираш време. Работя в Симфоничния оркестър на БНР и съм изключително благодарна за работата ми. Всеки ден ходя с огромно удоволствие. Също така намирам огромна подкрепа от моите колеги, които са с по-голям опит от моя. Изключително много ми помагат, когато имам нужда, защото освен невероятни професионалисти са и прекрасни, сърдечни хора. Много харесвам средата в нашия оркестър и съм благодарна за възможността да работя там.

Между всичките ангажименти, които имаш намери време да напишеш и запишеш първата си авторска песен. Може би няма да е и последната?

Сега работя по втората си песен, която до няколко месеца ще стане факт. Трябва да съчетая времето си с това на други музиканти, с които да я запишем.

Кои са музикантите, с които записвате “02:10”?

Константин Ангелов е басист и китарист в песента. Аз свиря на цигулка и укулеле. Моят баща ми подари за рождения ми ден преди няколко години укулеле. Не мога да кажа, че много добре свиря на него, и че съм професионалист, но нструментът изключително много ми помага да реализирам музикалните си идеи. През последните две години взимам участие в “Уке фест”. Организаторите на този фестивал - Петър и Велизар са мои близки приятели. Песента  “2:10” за първи път прозвуча на сцената на този форум. Участието в него допълнително ме развива, защото всяка година гледам да съм по-подготвена от предходната.

Суинг и джаз се преплитат в песента. Това ли е стилът, в който искаш да звучи твоята музика?

Според мен да съчетая суинг, джаз и поп с класическа музика е интересна идея. В песента съм включила две класически произведения, които оставям на слушателите да разпознаят. Смятам, че така вкарвам още една част от себе си в песента, когато вплитам класика в суинг.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Емил Ковачев: Професията ни е дълбоко удовлетворяваща заради уникалната роля в посрещането на новия живот

На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година.  В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..

публикувано на 21.01.25 в 13:00
Павлина Върбанова

Павлина Върбанова: Социалните мрежи изместват фокуса от значимото

Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..

публикувано на 21.01.25 в 08:20
Велизар Енчев

Велизар Енчев: БСП и ИТН достигнаха моралното дъно

„Участието на БСП в управлението е целувка с дявола, защото всяка партия, която прескочи своите червени линии, тя се отказва от своите идеи, а партия без идеи е политически покойник“. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна председателят на партия „Българска пролет“ Велизар Енчев. След влизането на „БСП-Обединена левица“ в..

публикувано на 20.01.25 в 12:10

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 20.01.25 в 08:30
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10