Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съдържанието с насилие е вредно и за тормозеното дете, но и за публикувалите го

Център за безопасен интернет: Веднъж публикуван в интернет материал остава там завинаги

Най-важно е да научим децата защо не трябва да качват чувствително съдържание

Снимка: Pixabay

Най-много са ни сигналите за тормоз и онлайн тормоз между деца, съученици и приятели. Така че, генерално натрупаните емоции и конфликти между децата в училище стои все повече на дневен ред. Националният център за безопасен интернет би могъл да се намеси в подобни ситуации в онлайн пространството, ако получим сигнал. Социалните медии полагат някакви усилия за мониториране чрез различни софтуери, базирани на изкуствен интелект. Но, истината е, че трябва да учим децата да сигнализират, ако станат свидетели на подобни уговорки или на такива скандали, които нарсатват и стават като лавина.Това коментира за Радио Варна Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет по повод посления случай във Варна за насилие на група младежи над един връстник и споделянето на кадрите в глобалната мрежа.

Един ден този материал може да се обърне срещу тях, да ги злепостави в една ситуация, в която те вече са големи, вкл. професионално. Децата трудно мислят, дори и в тийнеджърска възраст, за по-дългосрочните последствия на едно неразумно поведение. Можем понякога да кажем, че е простимо, че възрастта е такава, от незнание понякога се прави, но то остава там.

Националният център за безопасен интернет е доверен партньор на абсолютно всички социални мрежи Youtube, Google, вкл. и Tik Tok, която вече става много популярна до степен, в която вече имаме притеснения. Социалните мрежи разчитат основно на сигнали, на това да се докладва такова съдържание, за да бъде премахнато. Но, истината е, че един материал съдържащ агресия, дори и да се докладва, той стои на една опашка от сигнали за проверка и да се отреагира от някой от самата социална мрежа. И понякога минава твърде много време, въпросният материал събира ужасно много гледания в негатив на децата вътре в него или пък се споделя отново и отново. Тогава става много трудно да се премахне от всички места, на които е споделен. Затова, стратегически ключово е ние да научим децата защо не трябва да качват такива материали. Защо не трябва да заснемат унизителни сцени на побой и насилие помежду си. Да обясним това всъщност проява на какво е и колко е вредно не само за тормозеното дете, но и за тях самите. Те не си дават сметка, че този материал веднъж публикуван остава там завинаги.

Ние продължаваме да сме на линия за всеки, който има нужда от съвет и помощ за разрешаване на проблем онлайн на горещата ни линия 124 123, както и на чат модула ни на safenet.bg

Сексуалното насилие над деца онлайн ще е тема в работата на Европейския парламент (ЕП) в сряда, 31.01. Настоящите промени в правилата на ЕС за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации, които позволяват на онлайн платформите доброволно да откриват и премахват материали, съдържащи сексуално насилие над деца, изтичат през август 2024 г. Тъй като приемането на нови постоянни правила преди август е несигурно без мандат на Съвета на ЕС да преговаря по него, комисията на ЕП по граждански свободи днес ще гласува за временно удължаване на срока на действащите промени.




По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37