Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостта Кранея до Кранево - за археолозите интересът е много голям, една от хипотезите е, че това е Карвуна

6
Независимо че крепостта Кранея не е проучена – разходката до там е приказно преживяване. Намира се на височина около 250 метра, вдясно след острите завои на Кранево в посока Зл. пясъци. Поема се по асфалтов път, водещ към военния обект. Красива природа и човешки следи, потъващи в горската шума, преплетени клони, нападали дървета. . Предполага се, че крепостта е разполагала с 37-40 кули общо. В момента от стените личат много малко останки над повърхността.

Античната и средновековна крепост Кранея се намира близо до Кранево, на 1.4 km южно по права линия от центъра на селото. Разположена е на хълм с плоска повърхност. В крепостта има военен обект, който до неотдавна беше ограден с телена мрежа. До него води асфалтов тесен път. 

На последното обществено обсъждане на бюджета в община Балчик новият кмет на Кранево Атанаска Иванова повдигна въпроса да се предприемат постъпки за работа по крепостта. От една страна, като място, което да се развива като туристическа пътека, и от друга, да разказва историята на местността. Тогава общинският кмет Николай Ангелов отвърна, че територията попада в природен парк "Златни пясъци", което ограничава човешката намеса.

Според историци този национален паметник е свидетелство за значителен средновековен център.

„За археолозите интересът е много голям" - допълва картината директорът на Историческия музей - Радостина Енчева, защото този паметник на културата не е проучван. Правени са само археологически обходи, откривани са керамика, кръстове. "Една от хипотезите е, че Карвуна се намира в Балчик, другата е, че се намира в Каварна, а преди 15-ина години излезе третата хипотеза от проф. Иван Сотиров, че Кранея не е Кранея, а е Карвуна. Това предизвика голям интерес у археолозите, искаха да проучват тази крепост, но за съжаление, имаше поделение и нямаше възможност" - припомня Енчева.

"П рез 2009 година, когато се договаряше съвместното провеждане на археологически проучвания между СУ „Св. Климент охридски“ и Исторически музей – Балчик, археолозите се насочихме към крепост Кранея, по която разкопки не са извършвани. Но за да се работи там, трябваше много разрешителни, тъй като влиза в горски фонд, затруднена достъпност, върху нея има военно поделение. За съжаление, заради това са нанесени поражения по крепостта“ – коментира намерението за развитие на местността директорът на балчишкия музей Радостина Енчева. 
Затова екипът преди 15 години насочва усилията си към късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. Хоризонт в Балчик - най-голямата в България. Всяко лято там се извършат теренни археологически проучвания. По европейски проект на Община Балчик тя е частично реставрирана. "Това, че се намира в Балчик, е шанс да бъде разработена като туристически обект. За нея вече има изготвен археоплан, включващ алеи, музей и експозиционна зала с находките, регистрационни ателиета, сцена за събития от различно естество“ – убедена е Енчева, че тази има крепост има потенциал за развитие на културно-историческия туризъм. 

Нужни са години работа за разработването само на една крепост, не могат да бъдат проучени всички, но някои заслужават вниманието ни - убедена е Енчева.

Бившето военно поделение край село Кранево е построено върху крепостта Кранея и на практика там няма обект с културно-исторически елемент, който да е причина за развитие на туристическа пътека. Това отговори директорът на природен парк „Златни пясъци“, в чиято територия попада публичната държавна собственост, по повод предложението на кмета на Кранево местността да се развива като туристическа зона, която и да разказва историята на мястото.

„Извършили сме обход в целия имот 39459.15.560 на бивше военно поделение, находящ се в  м. Екренско кале,  попадащ в ПП "Златни пясъци".

При строежа на поделението крепостта Кранея е включена в границите на военното поделение.

Съгласно становище на Регионалния исторически музей - Добрич от 2016година при оглед на место е установено, че при изграждането на  пътя, сградния фонд, различните укрепления и подземни комуникации на поделението са разрушени крепостните съоръжения и арх.структури. Към днешна дата на нашата проверка на това място има само гора и остатъци от постройките на бившето поделение.

На практика там няма какво да се види, покаже или разкаже, не съществува обект/обекти с културно-исторически елемент, който да е цел за развитие на туристическа пътека“ – отговаря инж.Даринка Сарова.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05