Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крепостта Кранея до Кранево - за археолозите интересът е много голям, една от хипотезите е, че това е Карвуна

6
Независимо че крепостта Кранея не е проучена – разходката до там е приказно преживяване. Намира се на височина около 250 метра, вдясно след острите завои на Кранево в посока Зл. пясъци. Поема се по асфалтов път, водещ към военния обект. Красива природа и човешки следи, потъващи в горската шума, преплетени клони, нападали дървета. . Предполага се, че крепостта е разполагала с 37-40 кули общо. В момента от стените личат много малко останки над повърхността.

Античната и средновековна крепост Кранея се намира близо до Кранево, на 1.4 km южно по права линия от центъра на селото. Разположена е на хълм с плоска повърхност. В крепостта има военен обект, който до неотдавна беше ограден с телена мрежа. До него води асфалтов тесен път. 

На последното обществено обсъждане на бюджета в община Балчик новият кмет на Кранево Атанаска Иванова повдигна въпроса да се предприемат постъпки за работа по крепостта. От една страна, като място, което да се развива като туристическа пътека, и от друга, да разказва историята на местността. Тогава общинският кмет Николай Ангелов отвърна, че територията попада в природен парк "Златни пясъци", което ограничава човешката намеса.

Според историци този национален паметник е свидетелство за значителен средновековен център.

„За археолозите интересът е много голям" - допълва картината директорът на Историческия музей - Радостина Енчева, защото този паметник на културата не е проучван. Правени са само археологически обходи, откривани са керамика, кръстове. "Една от хипотезите е, че Карвуна се намира в Балчик, другата е, че се намира в Каварна, а преди 15-ина години излезе третата хипотеза от проф. Иван Сотиров, че Кранея не е Кранея, а е Карвуна. Това предизвика голям интерес у археолозите, искаха да проучват тази крепост, но за съжаление, имаше поделение и нямаше възможност" - припомня Енчева.

"П рез 2009 година, когато се договаряше съвместното провеждане на археологически проучвания между СУ „Св. Климент охридски“ и Исторически музей – Балчик, археолозите се насочихме към крепост Кранея, по която разкопки не са извършвани. Но за да се работи там, трябваше много разрешителни, тъй като влиза в горски фонд, затруднена достъпност, върху нея има военно поделение. За съжаление, заради това са нанесени поражения по крепостта“ – коментира намерението за развитие на местността директорът на балчишкия музей Радостина Енчева. 
Затова екипът преди 15 години насочва усилията си към късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. Хоризонт в Балчик - най-голямата в България. Всяко лято там се извършат теренни археологически проучвания. По европейски проект на Община Балчик тя е частично реставрирана. "Това, че се намира в Балчик, е шанс да бъде разработена като туристически обект. За нея вече има изготвен археоплан, включващ алеи, музей и експозиционна зала с находките, регистрационни ателиета, сцена за събития от различно естество“ – убедена е Енчева, че тази има крепост има потенциал за развитие на културно-историческия туризъм. 

Нужни са години работа за разработването само на една крепост, не могат да бъдат проучени всички, но някои заслужават вниманието ни - убедена е Енчева.

Бившето военно поделение край село Кранево е построено върху крепостта Кранея и на практика там няма обект с културно-исторически елемент, който да е причина за развитие на туристическа пътека. Това отговори директорът на природен парк „Златни пясъци“, в чиято територия попада публичната държавна собственост, по повод предложението на кмета на Кранево местността да се развива като туристическа зона, която и да разказва историята на мястото.

„Извършили сме обход в целия имот 39459.15.560 на бивше военно поделение, находящ се в  м. Екренско кале,  попадащ в ПП "Златни пясъци".

При строежа на поделението крепостта Кранея е включена в границите на военното поделение.

Съгласно становище на Регионалния исторически музей - Добрич от 2016година при оглед на место е установено, че при изграждането на  пътя, сградния фонд, различните укрепления и подземни комуникации на поделението са разрушени крепостните съоръжения и арх.структури. Към днешна дата на нашата проверка на това място има само гора и остатъци от постройките на бившето поделение.

На практика там няма какво да се види, покаже или разкаже, не съществува обект/обекти с културно-исторически елемент, който да е цел за развитие на туристическа пътека“ – отговаря инж.Даринка Сарова.

Чуйте репортажа на Албена Иванова:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00