Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Майсторът, украсил с дърворезби гимназията по горско стопанство във Варна

28
Димитър Досев
Снимка: Д.Дончева

Стотици дърворезби красят Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна. Украсена е почти цялата сграда – кабинети, коридори, стаите. Зад тяхната изработка стои Димитър Досев, който е свързал 52 години от живота си с училището.

Днес Димитър Досев е на 72 години и продължава да работи в гимназията като учител по практика. Точно в тези часове и заедно с учениците, изработват през годините дърворезбите, които днес са поставени в цялата сграда.



Димитър Досев от малък се увлича по занаята. Завършва сегашната гимназия, която тогава е била техникум, после учи в София и като се връща във Варна постъпва на работа в училището. Идеята да украси сградата му идва след като бивш директор през 80-те години на миналия век го предизвиква с думите: „Като знаете и можете много, какво сте направили за училището?“ И той запрята ръкави, за да покаже какво знае и може.


За кратко време съставя план, който реализира и до днес – да изработва дърворезби, които да красят цялата сграда на училището. Първата изработка поставя на стената срещу централния вход – интарзия с образите на Левски, Ботев, Светите братя Кирил и Методий и др. Годината е 1984. Днес единственото празно място е коридорът към кабинета където учениците провеждат практика при него. Но и той ще бъде украсен, всичко е по ред както съм го планирал, разказва учителят.

Постепенно и с помощта на ученици през годините училището се преобразува от бяла и стандартно изглеждаща сграда, в жива и топла къща с оригинални дърворезби, като дори цветарниците са украсени с такива.


И нито една изработка не е случайна, разказва Димитър Досев. Всички дърворезби показват процеса на обучение в училището и са част от програмата, по която учениците се обучават.

От няколко години специалност дърворезба в училището няма, с тъга споделя учителят. Нови професии изместват занаята, а съвременните машини изработват дърворезби почти без човешка намеса. Те обаче не са така живи и истински, като ръчно направените, които са уникални точно с малките си несъвършенства, казва още Досев.


Основният дървен материал от който са изработени дърворезбите е мура. Преди демокрацията училището се снабдява с голямо количество и работят с него. След като го забраняват преминават към липа и днес продължават работа с този вид дърво. Инструменти си набяват от Горна Оряховица. Освен там друг производител на длета има в София, където е втората фирма производител за цялата страна.

Най- важното на което Досев иска да научи учениците си е труд и отношение. Каквото и да прави човек, трябва да има отношение към него, споделя още учителят.

За 100-годишнината на училището пожелава на колегите си да не отстъпват от позицията си на преподаватели и да дават всичко от себе си, за да се запазят както гимназията, така и специалностите, които се предлагат за обучение в нея.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34