Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

534 нови археологически находки са постъпили във фондовете на Варненския музей

Находка от ул. Сан Стефано", Варна
Снимка: РИМ-Варна

В Деня на археолога – 14 февруари - екипът на отдел „Археология“ при Регионалния исторически музей във Варна представи своята дейност през изминалата година, както и най-значимите открития на специалистите.

През 2023 година обектите на отдел „Археология“ са посетени от над 115 хиляди души, като най-голям интерес е имало към Аладжа манастир, който е с напълно обновена експозиция – повече от 67 хиляди души. Следват Археологическият музей, в който са влезли около 30 хиляди посетители и Големите Римски терми – с 16 хиляди.

Научно-изследователската работа включва 11 спасителни проучвания в резервата „Одесос – Варна“. От проведените редовни археологически разкопки 5 обекта традиционно са финансирани от Министерството на културата – Варненския халколитен некропол, къснохалколитното селище при гр. Суворово, крепостта „Петрич кале“ в Община Аврен, късноантичната крепост на нос Св. Атанас в Бяла и Марцианопол в гр. Девня.

Община Варна е финансирала спасителните проучвания на раннохристиянска църква до с. Звездица.

Нови 11 гроба от Варненския некропол са проучени през миналата година, каза ръководителят на обекта, д-р Владимир Славчев. След 30-годишно прекъсване, през 2021-ва беше възобновена работата по този изключително важен обект от световно значение. В два от гробовете археолозите са открили златни украшения. Особено интересна е находката на една красива огърлица с висулка от тип, който не е намиран досега на територията на Западното Черноморие.


Археологът д-р Васил Тенекеджиев представи един обект от спасителните проучвания в рамките на града – на ул. „Сан Стефано“ 27. Останки от различни исторически периоди са намерени в парцела, сред тях са две антични улици с каменна настилка. Специалистите са попаднали на една интересна колективна находка – метални апликации с човешки изображения, изработени от сребро с позлата.


Изненадващо откритие направиха археолозите при разкопките на крепостта „Петрич кале“, което засега няма научно обяснение. Става дума за голямо, вкопано в скалата съоръжение. При първите проучвания през 60-те години на миналия век то е определено като „щерна“ – водохранилище. По-късните разкопки показват, че предназначението му вероятно е било друго, а размерите му са много по-големи, отколкото се е смятало.

Д-р Мария Манолова, ръководител на обекта, обясни:


През 2023 година във фондовете на отдел „Археология“ на РИМ-Варна са постъпили 534 нови находки от разкопки.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Варна се прощава с Венцеслав Антонов

От 11 часа днес, 8 май, в Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна ще бъде поклонението пред Венцеслав Антонов.  Художникът, посветил десетилетия от своя живот на графичното изкуство,  ни напусна на 2 май.  Венцеслав Антонов беше директор на Галерията за графично изкуство във Варна и на Международното биенале на графиката във Варна...

публикувано на 08.05.24 в 09:26

Радио Варна награди с професионален звукозапис участници в конкурса "Музикални бисери"

Приключи деветото издание на конкурса „Музикални бисери“, организиран от НЧ „Елин Пелин – 1977“ и СУ за ХНИ „К. Преславски“, гр. Варна, с медийнoто партньорство на Радио Варна. В него взеха участие ученици от трети до десети клас в два раздела – Музикални инструменти (пиано, акордеон и класическа китара) и Поп, рок и джаз пеене, които..

публикувано на 08.05.24 в 00:14

Ученик от НУИ "Добри Христов" във Варна с най-висок резултат от конкурс по пиано в Италия

Жельо Тодоров, ученик от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна, стана носител на първата награда от Международен конкурс по пиано в Италия. Единайсетокласникът  завоюва най-високия резултат както в своята категория , така и за целия конкурс - 99 от 100 точки.  Жельо Тодоров е част от класа по пиано на Боян Бъчваров...

публикувано на 07.05.24 в 18:15

"Малък фестивал на куклите 2" предстои във Варна

Едни от най-добрите куклени спектакли от София, Пловдив и Бургас гостуват на варненските деца по време на второто издание на Малък фестивал на куклите. Детският празник ще се проведе от 11 до 13 май в Народно читалище "Отец Паисий" и във Фестивален и конгресен център. Малчуганите и техните родители ще могат да се насладят на пет театрални спектакъла в..

публикувано на 07.05.24 в 13:15

Детският танцов театър "Дея" и посланията му

„Чарли и шоколадовата фабрика“, „Алиса в страната на чудесата“, „Седем“, „Хотел Трансилвания“ са само част от заглавията на Музикален танцов театър „Дея“ в Добрич. На сцената малките танцьори и актьори пресъздават множество персонажи, но винаги говорят чрез силата на музиката, танца и театралното изкуство за любов, надежда и доброта. Своите съкровени..

обновено на 07.05.24 в 11:13

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения, пишат за колегата си от Градската художествена галерия..

публикувано на 02.05.24 в 16:54

Писателят Атанас Стойчев за последните си книги

Писателят Атанас Стойчев се появява отново на сцената на Радио Варна и пред /по/читателите на неговото творчество с двете си последни книги: „Любов до повръщане“ / 2021/ и „Още една натрапница“ /2023/. Доколко невинни са фантазиите на автора, както той сам ги определя, читателите ще решат сами, но че е „наблюдателен и прозорлив събеседник“, по думите..

публикувано на 02.05.24 в 15:54