Ученичката от V "б" клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна Сиана Димитрова постигна съответно трето и второ място на международни олимпиади по ментална аритметика, провели се в края на миналата година. Първата олимпиада е била в Армения, а втората - онлайн, в Русия.
Само за 12 минути Сиана е решила правилно над 300 от общо 400 задачи, сподели в интервю за Радио Варна момичето, за което е по-лесно да смята наум, отколкото с калкулатор.
Този начин на смятане е различен, а за да се овладее системата, трябва да се ходи на уроци, поясни Сиана. Трябва да се упражняваш всеки ден и да си пишеш домашното, което ти дават оттам, е обяснението, което дава за своя успех момичето. От 3 години и половина тя се занимава с ментална аритметика.
Математиката помага и в живота, категорична е петокласничката. Докато пазарува, тя лесно си изчислява сметката още от сега.
Това не са първите медали и грамоти, които получава Сиана. Интересите ѝ са насочени и към театралното изкуство. Тя се се обучава и в детската театрална академия "Питър Пан" и играе няколко роли в последната пиеса "Рике с перчема".
С нея разговаря Даниела Стойнова:
Общинският приют за безстопанствени кучета в Каменар организира кампанията "Снимка с муцунка". Нейната цел е да се помогне на кученцата да си намерят дом. Тя ще се проведе на 23 август, събота, от 10 часа в приюта, където по сетителите ще има възможност да си направят снимки с избрани от тях кучета, с които после ще могат да се включат във..
Рекорден брой заявки от близо 200 фолклорни групи и индивидуални изпълнители са подадени за участие в Единадесетото издание на Националния събор за автентичен фолклор „Тополи пее и се смее“ 2025 г. Така числеността на участниците, които ще представят богатството на българската песен и танц, се очаква да доближи 700. Празникът на българските традиции,..
Да живее свободата! Това е нова песен, посветена на футболния клуб Левски и подарък за всички левскари от варненската фен фракция на клуба „Ултра Варна“. Тя беше официално представена на 16 август в 19 часа и 14 минути. В нея участват варненските музиканти Иван Манолов, Георги Пехливанов, Александър Василев, а песента е изпята от Станимир..
Днес ще е слънчево. Ще духа слаб южен вятър, следобед до умерен, по Черноморието от югоизток. С него ще нахлува по-топъл въздух и максималните температури ще се повишат спрямо предните дни – преобладаващите ще са между 29° и 34°, за Варна около 29°. Вълнение на морето 2, след обяд 3 бала. Температурата на морската вода 25°-26°. Изгрев на Слънцето за..
Магията на автентичния и обработен фолклор, костюми и обичаи за пореден път ще завладее Балчик в празничните за България и Белия град дни от 19 до 22 септември. За 15-и път морското градче ще бъде домакин на Международния фолклорен фестивал "Море от ритми" – фестивал, който изпраща последните слънчеви лъчи на лятото, съчетавайки ги със съкровеното..
Зелен фестивал на куклите ще се състои на 24 август, неделя, от 17.30 часа в читалището в село Горица, област Варна. Той е част от Малкия фестивал на куклите, който вече е пътуващ и е гостувал в Обзор, Бяла, Шабла и Провадия. В Горица тази неделя публиката ще може да гледа спектакъла "Дядо вади ряпа" на пътуващия куклен театър "Мале-мале", в нов,..
"Най-дългата вечеря на плажа" ще се проведе и тази година във Варна. Емблематичното събитие ще се състои на 23 август, събота, на плажа в квартал "Аспарухово", съобщи районният кмет Ивайло Маринов. "Най-дългата вечеря" започва от 19 часа и ще бъде съпроводена с богата музикално-артистична програма. Очакват Ви жива музика, артистични изпълнения, танци..