След специалната прожекция в рамките на фестивала Master of Art "Кавал парк" тръгва по българските екрани от днес, 23 февруари. Документално-художественият филм на режисьора Богдан Дарев е посветен на виртуозния музикант Александър Еплер.
Американец от руски произход, живял в Сиатъл, Александър Еплер попада в България през 70-те години. Той постъпва в Музикалната академия в Пловдив и става първият студент, овладял до виртуозност тънкостите на българския духов инструмент - кавал.
Веднъж ме арестуваха в Бургаско. Беше станало убийство. И аз бях с български паспорт, в който пишеше: „Александър Илиев Еплер, Народност: руснак. Гражданство: САЩ“.
Добре, ама милиционерите бяха малко стари... По онова време много от тях бяха стари овчари, които едва можеха да четат. Едва ми прочитаха името, после казваха: „Народност: руснак. Заповядайте!“ Но по някаква причина в Бургас стигнаха чак до „Гражданство: САЩ“, след което веднага ме арестуваха и казаха: „Ааа, имаме си шпионин на Никсън!“
И аз звънях в... Най-после, след много дни, се свързах с посолството на САЩ и те гледаха на мен като на враг, защото по онова време аз бях единственият чужденец, западняк, в цяла България, който живее като българин и учи там. Със сигурност бях единственият американец. И те казаха: „Вие сте там под своята собствена закрила” и ми затвориха.
Несбъднатата мечта на Александър Еплер е някой ден да се върне в страната ни! „Кавал парк“ е определян от критиците като урок по българолюбие и човечност, един филм, който прегръща България.
Лентата е по идея на кавалджията Васил Денев, а снимачният процес продължава 3 години в Пловдив, Камено, Сиатъл, Лос Анджелес, Сан Диего, Сан Франциско и Чикаго. Главен продуцент е Българско общество ПЧЕЛА. За осъществяването помагат и американски любители на българския фолклор и сънародниците ни в САЩ.
Музиката в „Кавал парк" е дело на Александър Еплер, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Николай Докторов, Васил Денев, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов и Маймон Милер. Във филма участват Васил Денев, Жеко Ангелов, Тодор Киров, Петър Алексиев-"Усмивката", Черил Спасоживич, Изуми Феърбанкс, Джинджер Ръсел, Дамян Йорданов, Николай Таслаков, Росен Иванов, Даниела Найберг, Калин Крумов, Богдан Дарев и неповторимият Бончо.
Режисьорът Богдан Дарев се завръща на родна земя след 23 години странство в САЩ. В неговата биография са още заглавията „Там.", „Тази баба", „Хармония" и най-новият му филм „Спица."
През 80-те години Александър Еплер прави дизайна и изработва кавала в тази снимка. Три десетилетия по-късно българският имигрант Васил Денев получава този кавал като подарък. „Никога не съм си представял, че ще намеря най-добрия кавал, на който някога съм свирил, чак в Америка“, споделя Васил във филма. Как е възможно един чужденец да постигне такова майсторство в занаята?
Около 2011 година Еплер се оттегля от светлината на прожекторите. Време е Васил Денев да заблести. Александър често му акомпанира на гайда. Той свири и на тамбура, цимбал и балалайка. Дългогодишен приятел описва Александър като музикален гений, който на крехката възраст от 13 години, вече дирижира фолклорен ансамбъл в Сиатъл.
През годините Александър и Васил стават добри приятели. Идеята за направата на филма се ражда от това приятелство...
И още:
Богдан Дарев снима в продължение на часове и дни как Александър Еплер изработва кавал. Замисълът е заснетото да се превърне в „свободен източник“ на майсторлъка на Александър, от който бъдещите поколения да черпят знания и опит.
„Никога няма да забравя колко концентриран бе Александър. Темпото на работа бе така отмерено, че човек се чувства, сякаш е на концерт, още преди инструментът да бъде завършен.“, споделя Богдан.
За съжаление Александър успява да завърши само горната част от кавала, преди да се разболее. Мечтата, която не се сбъдна... Но възможно ли е това, което ни предава Александър Еплер в „Кавал парк“, да е дори още по-ценно?
По традиция преди Коледните и новогодишни празници варненската галерия "Арт Маркони" представя сборната изложба "Изобилие". В нея със свои творби участват редица художници - Ангел Атанасов/Ачо, Ангел Веселинов, Васил Петров, арх. Владимир Рачев, Димитър Манолов, Дима Ненова, Димитър Кавръков, Емилия Бояджиева, Ивайло Евстатиев, Илиян Пеев, Клементина..
Интервю с Eicca Toppinen (APOCALYPTICA) APOCALYPTICA започнаха кариерата си с албум с кавъри на METALLICA. Близо 30 години по-късно финландците издадоха и втора част отново с кавъри на METALLICA. На 28 ноември групата ще представи „Plays Metallica Vol. 2“ и в София по покана на „EventEase“ в Зала 3 на НДК. Това ще бъде деветия концерт на..
Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..
Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..
Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...
Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..
Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..