Младежкият спорт може да бъде чудесен начин да поддържате децата активни, ангажирани в общността и социално стимулирани извън класната стая. Въпреки че за всеки спортист е важно да спазва правилата на играта, ново изследване показва, че майките и бащите, които подкрепят децата си отстрани, също трябва да внимават за собственото си поведение.
Учени от Университета на Южна Австралия обясняват, че когато някои родители се държат лошо по време на младежки спортни събития, децата им са склонни да имитират тези действия, съобщи Study Finds.
Сравнявайки своите открития със старата поговорка "маймуната вижда, маймуната прави", авторите на изследването откриват ясна връзка между поведението на родителите край терена и поведението на младите спортисти. По-конкретно, когато родителите са се държали добре (аплодирали са добрата игра, насърчавали са играчите и са се наслаждавали на играта), за децата им е било по-вероятно да проявят подобно положително поведение. От друга страна, ако родителите се държат зле (прекалено критично, подценяват съдията, крещят), това корелира с по-силно антисоциално поведение сред децата им.
В рамките на този проект бяха оценени възприятията на 67 австралийски младежи (на възраст 12-17 години), които участват в различни отборни спортове. Изследователите са помолили спортистите да докладват за положителното и отрицателното поведение на родителите си отстрани, в допълнение към докладването на собственото им поведение на терена.
В по-подробен план това проучване се фокусира върху 5 типични негативни поведения и направи няколко ключови констатации:
"Повечето родители са модели за подражание за своите деца, като децата гледат на родителите си, за да научат за приемливото поведение. Така че е естествено те да копират поведението, което наблюдават", каза д-р Алисън Крозиър от UniSA, съавтор на проучването.
"В нашето изследване установихме, че когато един играч възприема положителна подкрепа от родител, той съобщава и за положителни спортни нагласи и поведение. И все пак, когато родителят се ангажира с антисоциално поведение, детето му е по-вероятно да се държи по подобен начин, потенциално като фрустрация и агресия към съотборниците и противниците си. Обнадеждаващо е, че повечето играчи в това проучване съобщават за често срещано положително поведение на родителите, а за рядко срещано отрицателно поведение на родителите", добави Крозиър.
Тя отбеляза, че вярва, че доброто спортно поведение е крайъгълният камък на положителното спортно преживяване.
"Децата получават много по-голямо удоволствие от спортуването, когато родителят присъства, насърчава и подкрепя. Такова поведение също така помага за изграждането на самочувствието на детето и подобрява неговите умения за живот и благополучие", каза авторката на изследването.
"Въпреки това лошото поведение на родителите може да намали увереността на играча и да навреди на емоционалното и физиологичното му благополучие. В някои случаи те дори могат да доведат до пълното оттегляне на детето от спорта. Спортът е важна част от живота в Австралия. Ако успеем да насърчим уважението, спортното майсторство и забавлението, можем да гарантираме, че спортът ще продължи да бъде положително преживяване за всички", заключи Крозиър./БГНЕС
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...