Нова европейска директива предвижда ограничаване до 25 % на авансовите плащания на пакетните пътувания за почивки и екскурзии. Тази промяна не се прие добре от страна на туристическия бранш, който излезе със становище, адресирано и до министъра на туризма.
Много моменти в директивата не отговарят на изискванията на туроператорите, коментира за Радио Варна Гълъбена Икономова от обединение "Бъдеще за туризма". "Големият проблем е в това, че в случай, че Парламентът приеме такава регулация, туроператорите няма да могат да възвърнат дадените депозити на хотели, авиокомпании и други контрагенти, което ги поставя в положение на изкуствен фалит", посочи тя. По думите ѝ, това ще доведе до завишаване на цените на туристическите пакети. Причината - неспособността на туроператорите да предплатят нужните услуги. "Много колеги правят много пътувания, които са обвързани с много голям финансов ресурс", допълни тя.
Предвиждам много колеги да завишат изкуствено тези пакети, за да покрият разходите си, смята и Юлиян Бонев от варненската асоциация на туроператорите.
"Тази директива не е нова, последното ѝ изменение е от 2018 г. Целта ѝ е да се въведе едно високо единно равнище на защита на потребителите във връзка с договорите за туристически пакетни пътувания", припомни Бонев.
Потребителите в България не са защитени както тези в Европейския съюз, поради липсата на гаранционни фондове, коментира Бонев. Ако един туроператор фалира, ще може да покрие не повече от 10-15% от предплатените към потребителите суми, добави той.
Подготвено е официално изявление, като идеята е всички неясноти да се изчистят и след това да бъдат направени промени.
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..