За първи път във Варна ще бъдат показани реликви в чест на провъзгласяването на Александър Батенберг за български владетел. Три забележителни подноса, които младият княз получава като дар от жителите на Русе, Ловеч и Берковица, ще бъдат част от изложбата „Александър I: по Божията милост и Народна воля Княз на България“. Експозицията, включваща и фотографии на семейството на Батенберг и близкото му обкръжение от времето на неговото управление, ще бъде открита на 29 февруари (четвъртък) в Музея на Възраждането (ул. „Д-р Л. Заменхоф“ № 21) в морската столица.
Изложбата, с която ще бъдат отбелязани 145 г. от обявяването на Александър Батенберг за княз на България, е част от програмата на Музея на Възраждането по повод националния празник на страната ни – 3 март.
Трите подноса с майсторски изработена украса и посвещение са дарени в чест на провъзгласяването на първия български монарх след Освобождението. В продължение на десетилетия ценните предмети, запечатали емблематичен момент от историята ни, са смятани за загубени. През януари 2019 г. са обявени от аукционна къща във Виена за продажба на търг. Откупени са от българската държава и са предадени на Националния исторически музей в София, където стават част от постоянната експозиция.
Александър Йозеф фон Батенберг е роден във Верона на 5 април 1857 г. в семейството на принц Александър фон Хесен-Дармщат и Юлия Хауке, графиня фон Батенберг. Участник е в Руско-турската освободителна война през 1877 – 1878 г. На 17 април 1879 г. е избран за княз на България. В началото на юни е изготвена „Програма за посрещането на Негова светлост българский княз Александър І в Княжеството“, публикувана във вестник „Витоша“ от 6 юни 1879 г. В нея по дни и часове е описано как ще стане посрещането във Варна, Русчук (Русе), Търново и София. На 24 юни 1879 г. Александър пристига в морския град с парахода „Константин“, посрещнат бляскаво от местното население и официални лица. Облечен в български мундир, „със своята тържествующа младост, с наивните си любопитни очи, с добрата си усмивка, той олицетворяваше истински зората на България. Всичко се видя царствено у него: осанката, погледът, движенията“. Във Варна е издигната тържествена арка с надпис „Дерзай, Княже! Народът е с тебе“ . Пътуването от Варна до София става „сред всеобщи ликувания и неописуемо възхищение“. Навсякъде князът получава многобройни подаръци, които той приема и отбелязва, че ще ги предаде в Народния музей, който скоро ще бъде създаден. Именно в първите месеци на своето управление князът получава и трите подноса, подарени му от жителите на Русе, Ловеч и Берковица.
Шестото издание на фестивала „Събрали ми се, наиграли в Добруджа” се провежда в Драматичен театър “Йордан Йовков” в Добрич. Събитието е организирано от Фондация за фолклорно танцово изкуство „Александър Александров” под патронажа на кмета на Община Добрич Йордан Йорданов. С дефиле от градски парк “Свети Георги” участниците се отправиха към..
На 4 октомври, събота, в Музея на Възраждането Милена Крумова ще представи своя сборник с разкази „Синхрон“. Замисляли ли сте се колко е важен синхронът? В отношенията между хората, в работата, в природата… Той носи удовлетворение, хармония, радост. Но и често е трудно постижим. Милена Крумова е родена в гр. Кюстендил. Работи като преподавател..
Усмивката е щастие, което се намира точно под носа ти. Това коментира за предаването "Новият ден" по Радио Варна Албена Станева, инструктор по йога на смеха, в Международния ден на усмивката - 3 октомври. Станева споделя, че открива йогата на смеха след дълъг период в живота си, в който не се е усмихвала. Всеки ден минаваше в рутина –..
Между Нидерландия, Китай и България, между концепциите на Изтока и Запада и зад стоическите възгледи на античния философ Епиктет. Някъде там откриваме художника Петър Лазаров. Но можем и лично да се срещнем с него - втората му самостоятелна изложба във варненската галерия "A&G Art Meeting". Този път Петър лазаров представя графики..
„В прегръдката на Източни и Западни Родопи, Ардинският регион е обвит в мистерията на митове и легенди от незапомнени времена. Тук Арда не просто тече — тя разказва. В нейните меандри се оглеждат хилядолетия, изписани по бреговете ѝ от ръката на времето. Тук, където водата се огъва в съвършена дъга, легенди предават, че реката пази портата към стари..
На 7 октомври ще се навършат 20 години от убийството на руската журналистка Анна Политковская. На 7 октомври в Стара Загора ще бъде поставен спектакълът "Анна непоправимата" като част от първия P.S. Фестивал за Литература - 19:00 часа в Салона на Куклен театър Стара Загора. В основата на постанолката е пиесата на италианския журналист и драматург Стефано..
През октомври 2025 България ще бъде домакин на международен културен проект, който събира на една сцена утвърдени европейски етно изпълнители. „Европейска етно музика идва в България 2025“, организиран от Фондация „Метаарт“, ще представи съвременното лице на етно музиката – там, където се срещат традицията и модерността. Участници: Multumult..