Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар: Късият ум и дългият език

Снимка: kartinki.pics

Както е казал Ерих Мария Ремарк: „Нищо не е така уморително, както слушането на празни приказки“. За мен вчерашният ден беше поредният празник, в който ни заляха с точно такива приказки.

Сигурно ще се възмутите, че нарекох празни приказки думи като: свобода, достойнство, единение, саможертва, безкористност. И с право ще сте възмутени. Ето защо искам да уточня, че за мен са празни приказки, защото са изречени от празнодумци. Имам предвид повечето ни политици, разбира се. Тези, които като латерни повтарят едно и също на всеки празник. /Някои от тях, като един бивш министър, дори си мислят, че боевете на Шипка са били на 3 март/.

Но не за Националния празник ми е думата, а за празнодумците и популистите, от които изобилства политическия ни живот. Толкова дълго родните политици практикуват празноговоренето, че са го усвоили почти до съвършенство. Започвам да си мисля, че имат едни и същи учители по празноговор. В същото време обаче непрекъснато правят опити да ни втълпят, че зад кухите им фрази се крият смислени политически тези и послания. Сенека е казал, че „Какъвто е човекът, такава е и речта му“. Тогава питам се какъв е човекът, който говори не за меморандум, а за мораториум или пък този, който си мисли, че ще се разберем, защото той е прост и ние сме прости.

Ама верно сме прости. Ако не бяхме, щяхме ли да търпим да ни правят на глупаци?! Не само политиците ни заливат с безсмислената си логорея. От рано сутрин, та до късно вечер, слушаме всякакви политолози, социолози, влогъри, блогъри, коментатори и тем подобни доморасли анализатори, които също нищо смислено не казват, но пък това неказване толкова добре им се получава. Придават му такава хубава форма, че слушаш, слушаш и се възхишаваш как плавно и ритмично говори тоя от екрана, как думите му се леят, леят. Докато самият говорещ не се измори и не се отегчи от звука за собствения си глас. Когато млъкне и се замислиш върху чутото, разбираш, че този толкова добре говорещ човек, нищо смислено не е казал.

А знаете ли какво им е на пиарите, когато трябва да цитират казаното от такъв политик или анализатор.

Не знаете? И по-добре! Защото е къртовски труд да се шлифоват откровени глупости до приемлива за казване и написване форма. И когато пиарът е изтрил морно чело, публикувал си е материала, получава обаждане от съответния политик, който го обвинява, че е изопачил думите му. Решава да го цитира дословно. И пак обаждане. „Какво си написал?! Аз такива глупости не съм говорил“, вика политика в слушалката и си вярва, а си вярва, защото сам не се чува какви ги говори.

Та... нашата невинна жертва, сглупила да работи като пиар, слуша политика как лае в слушалката и си мисли за Бащата на комедията Аристофан, според когото: „Късият ум обикновено има дълъг език“.

У нас такива дълги езици има колкото искаш.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45