В най-новата си инициатива, от академията отправят специално видео предизвикателство към всички хора.
"То е отправено към всички български граждани, без значение възрастта, да ни изпратят кратко мотивиращо видео, в което да покажат своя пример как рециклират. Видеото трябва да е не повече от 30-40 секунди и ще бъде сложено в обща компилация, която ще разпространим. Така ще се опитаме да вдъхновим хората и да покажем, че рециклирането е важно и си струва да го правим", каза за Радио Варна Наталия Николова, която е основният "двигател" на Академията за рециклиращо изкуство. Тя е създател и на наръчника "Как да правим изкуство от отпадъци", който може да бъде намерен в електронен вариант на сайта на Академията за рециклиращо изкуство.
Според Николова, възпитаването на любов към природата и опазването на околната среда у децата, е от ключово значение в борбата с нейното замърсяване.
"При посещенията ми в училища и детски градини виждам колко отворени са децата към теми като рециклирането, как да спазват нулев отпадък, какво е компостиране и други. На тях им е много интересно и моля всички родители да подкрепят децата си в това тяхно начинание, защото те няма как да го реализират без тяхната подкрепа", каза Николова.
През април, когато отбелязваме и Световния ден на Земята, Наталия Николова инициира и малък фестивал, в който ще се обсъждат различни екологични теми. По време на събитието ще има и литературни четения на книжки и приказки, които са с акцент опазване на околната среда. Това е обаче само едно от многото събития, които организират от академията. Една от целите на Наталия Николова е създаването и на театрална постановка, посветена на темата за рециклирането.
Според нея, в България вече са направени доста стъпки по отношение на рециклирането и опазването на околната среда, но има още какво да се желае.
"За да го правят, хората трябва да имат някаква мотивация и да бъдат улеснени в този процес. И тук вече се намесват благоустройствата на местно и национално ниво. Има много добри примери в страната като Бургас и Габрово. Трябва да се обърнем към техните добри практики и да ги приложим и във Варна, защото тук малко изоставаме в това отношение", поясни Николова.
От глобална гледна точка, рециклиращата индустрия спестява над 700 млн. тона емисии на въглероден диоксид всяка година. Според Наталия Николова обаче, не е важно само да рециклираме, а и да не генерираме отпадък.
"Най-добре събрания отпадък е негенрирания отпадък", категорична беше тя.
Чуйте интервюто на Иван Барбов с Наталия Николова в звуковия файл
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..