Радвам се, че сме заедно в началото на щастливата седмица! В сряда ще отбележим международния ден на щастието и този - на приказките: все хубави неща, които правят живота цветен, пълноценен и забележителен.
Щастието
Като специалист по радостта не веднъж съм разяснявала колко важна и същевременно лесна работа е щастието. Достатъчно е да са спазени първоначалните няколко общи условия. Нали се сещате? Генетика, взаимоотношения, здраве, доходи, работа, усещане за цел и свобода.
Нататък всеки може смело да надгражда. И да се наслаждава на качествен живот. Любим човек, хубава музика, уютно място, вкусна храна, добра компания, горещ шоколад или елегантно вино на блажени глътки. Ароматни свещи, огън в камината, гледката на приказен залез над смълчания град... Съвършените моменти на щастието.
Приказен залез ли казах? Да. Ще отбележим и деня на приказките. Не само на щастието. И така:
Приказките
Хубавото при тях е, че преглъщаме поуката леко и с апетит, без да се дразним и отегчаваме, както би се случило, ако в реалния живот някой реши да ни подлага на дълги и напоителни нравоучения. Колкото и добронамерен да е човекът, колкото и правилни неща да иска да отбележи, обикновено резултатът не е в негова полза. Особено в детска възраст е супер важно историята да е ярка и вълнуваща, а поуката да е разбираема. И ако може – без излишни усложнения.
Но само в детството ли е така?
Лично аз смятам за забележителен пример сагата на Лусинда Райли за седемте сестри. Всъщност, ако трябва да съм точна, последната – осма част, е написана от сина на авторката – Хари Уитакър. За мен това е една дълга и детайлна приказка за доброто, човещината, прошката... А вероятно, както във всяка приказка, и за вечната борба между благородството и най-мрачните ъгълчета на човешката същност.
Красиво е, че целият епос се базира на легендите за съзвездието Седемте сестри, познато още като Плеядите и че заедно с всички тези истории, ние – читателите обикаляме света и времето по един много драматичен, но и романтичен начин. Лично за мен беше удоволствие да прекося отново, само че чрез книги, места, на които съм била и които изключително харесвам - в Бразилия, Норвегия, Австралия..., но най-голяма радост беше на финала да преживея силата на човешкото благородство и колкото и традиционно да звучи, радостта от това, че ние - хората можем да бъдем много добри, великодушни, изпълнени с обич и чудесни. Така че, да! За мен това е приказка за пораснали деца, които затварят последната страница на последната книга от сагата и се чувстват удовлетворени, че доброто е силно и любовта – във всичките й форми, е навсякъде около нас и прави света по-очарователен и красив.
И, разбира се, другото – изключително важно за приказките - щастливият край! Какво по-хубаво от това, че в края на историята всеки и всичко си отиват на мястото, което по принцип изглежда най-правилно: крал Тритон полага музикантската клетва, Ариел е щастлива, мечтата на Бел се сбъдва, звярът се превръща в принц, джинът е свободен, Аладин и Жасмин се понасят сред облаците на вълшебно килимче.
Щастието и приказките.
Лесна работа е да направим живота по-красив, ярък, пълноценен и пъстроцветен. Достатъчно е да сме се постарали да постигнем щастие и, въпреки годините, да допускаме до себе си приказни сюжети, които ни връщат чистотата и искреността на детското начало, а вярвам, че именно то добавя яснота, увереност и позитивна нагласа в този иначе доста сложен свят.
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..