Ученици от 14 до 19 години от Варна, Русе, Дулово и Добрич участват в Народната астрономическа обсерватория с планетариум „Николай Коперник“ във Варна в последния за тази година майсторски клас.
Данни от експеримента с детектора на елементарни частици - CMS (Компактен мюонен соленоид - детектор на елементарни частици в Големия андронен ускорител) на ЦЕРН представи доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН, която бе водещ на събитието. Тя обясни, че CMS е детектор с общо предназначение и с негова помощ се изпълнява обширна научна програма – от изучаване на стандартния модел, който включва откриването на Хигс бозона или т.нар. божествена частица, до търсене на допълнителни измерения и частици, които биха могли да са съставят тъмната материя.
Българските учени имат голямо участие в ЦЕРН, имаме участие в изграждането на детекторите. Това участие е от поне 20 години, каза Хаджийска.
Единият екип извършва изследвания на т.нар. красива физика, което означава, че се проследяват процесите, в които участва B-кварки (красиви кварки). Другата група от наши учени, в която е доц. д-р. Хаджийска, участва именно в експеримента CMS, в който се търсят кандидати за тъмна материя.
Чуйте още от разговора на Даниела Стойнова с доц. д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН:
В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна. Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..
Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..