50-годишен юбилей празнува варненското Средно училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин". Известно като „Руското“, днес училището дава възможност за усвояване и на четири западноевропейски езика - английски, немски, френски и италиански. В момента там се обучават над 1 500 ученици от първи до дванайсети клас. От началото на календарната 2024-та г. много бивши възпитаници и преподаватели започнаха да се събират и обменят снимки, документи и лични спомени от времето на пребиваването им в училището.
Свои истории от училище, спомени и пожелания в специални видео интервюта разказаха златното момиче от Токио-2020 Симона Дянкова, музикантът и певец Тино, актьорите Ина Добрева, позната ни от телевизионния сериал "Господин Х и морето“ и постановки на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" и Никола Мутафов, известен от театралната сцена и както д-р Пенев от сериала "Откраднат живот", син на доайена на варненския театър Михаил Мутафов.
Интервютата направиха учениците Мартина Рашкова, Пламена Атанасова и Кристиян Колев. За това предизвикателство ги подготви журналистът от БНР-Радио Варна Мариела Димитрова, а записите бяха реализирани в телевизията на Медицински университет-Варна MU-Vi.tv.
Олимпийската златна медалистка Симона Дянкова, която е учила в Средното училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин" до 12-ти клас и го е завършила с отличие, сподели, че формулата за успех винаги е една: „Ако искаш нещо - винаги има начин, оправдания може да си намериш много, но щом си го решил, трябва да дадеш всичко от себе си. И няма невъзможни неща, щом аз съм се справила, значи всички могат“.
Ина Добрева разказа защо класната й в 8-ми подготвителен клас по „Френски език“ г-жа Диляна Маринова остава много скъп човек в живота й. „Тя запали в мен любовта към френския език. Впоследствие за първи път, когато правих театър беше на френски език в Руското училище, когато актьорът Валентин Митев беше сформирал училищна трупа. По някакъв начин френският език и театърът вървят ръка за ръка за мен и до ден днешен. Помня и г-жа Зоя Колева по „Математика“, която много ме подкрепяше, въпреки че аз, особено след 10-ти клас проявявах повече интерес към други дисциплини и се развивах в друга посока. Много неща съм научила от нея чисто човешки. Мисля, че това е най-важното нещо, което се случва в гимназията – учиш се да бъдеш човек. Няма да забравя, в деня на дипломирането ни, беше еуфория, подаряваха се цветя. Срещнах я, подарих й цвете, прегърнах я и ми направиха впечатление обеците й. Много спонтанно й споделих, че са страхотни. И тя ги свали и каза: „Вече са твои“. Пазя ги до ден днешен като скъп спомен (виж снимки)“, разказа актрисата Ина Добрева.
Актьорът Никола Мутафов сподели, че в крайна сметка, това че е от театрално семейство е повлияло на избора му на професия „Дълго време се бунтувах срещу родителите си и не бях стъпвал в театър, занимавах се с математика и други неща. Но, в крайна сметка гледах едно представление на Стоян Камбарев във варненския театър „Майката. Васа Железнова 1910“ и то преобърна някак си целия ми мироглед“. Синът на Михаил Мутафов сподели с усмивка, че в училище са му се случили много първи неща – първи приятели, първи любови, първи сбивания с Наско от втори „б“ клас. Помня госпожите от началното училище Димитрова и Запрянова, те ни бяха „другарки“ тогава. Пожелавам на всички учители да продължават да се интересуват от децата, смятам че това е една изключително благородна професия“, отбеляза актьорът.
Тино от своя страна отбеляза, че е съчетавал страстта към свиренето с училището, благодарение на разбиращите учители в Средното училище с езиково обучение(СУЕО) "Александър С. Пушкин". "В гимназията са годините, в които оформяме бъдещия си мироглед, интересите си и много често учениците завършват 12-ти клас без да знаят накъде да се насочат. Аз помня, че учителите в нашето училище помогнаха за това. Разбира се, не са ни позволявали да пренебрегваме предметите, но подхождаха с разбиране, виждаха, че щом полагам усилия, внимавам в час, помня какво е преподавал учителят и имаш интерес, не изискваха да стигаш до някаква крайност, а сам да решиш колко от времето си за какво да отделяш. Най-добрите учители, които помня са тези, които имаха жив интерес към предмета си като г-н Мартин Вълчев по „История“. При него аз нямах нужда да вадя учебника от раницата, той така преподаваше, че аз помнех всичко и то със жив интерес“, сподели Тино. "Тренирах баскетбол и ако не се бях откъснал, може би щях да продължа в тази посока, защото се справях добре на тренировки. Участвал съм само на 2-3 състезания, и всеки път имах убийствена предстартова треска, каквато в музиката никога не съм имал," разказа още Тино. Музикантът пожела на учениците и на учителите да бъдат смели. "На учениците – смело да развият своя интерес, защото това е много по-сигурният път, другият е сигурен към нещастието и неуспеха. Смелост и за учителите да не подрязват тези крила и да се доверят на този интерес, на този оформящ живец на тийнейджърите, който ще създаде пътя на ученика след завършването. Защото, в крайна сметка, училището трябва да даде път“, допълни Тино.
Кулминацията на честването ще бъде големият празничен концерт „Духът български. Съзиданието“ на 15-ти април в Двореца на културата и спорта, от 18 часа. Специалните гост-изпълнители ще са Деси Добрева с нейният ансамбъл и Тино.
Целия репортаж чуйте в звуковия файл.
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..