На официална церемония в Техническия университет във Варна бяха наградени победителите в Националната университетска олимпиада по програмиране за ученици от ХI и XII клас.
На първо, второ и трето място в състезанието бяха класирани следните участници, които получиха сертификати, парични и предметни награди:
1. Първо място за Георги Мартинов Петков от 11 клас в МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна, който успя да реши 7 задачи и да събере 70 точки.
2. Второ място за Карина Христова Карачова от СМГ "Паисий Хилендарски", гр. София, с решени 6 задачи
3. Трето място за Илия Димитров Илиев от Професионална гимназия по електротехника, гр. Варна, с решени 6 задачи
Те се отличиха сред всички 63-ма участници в олимпиадата, която се проведе на 31.03.2024 г. в ТУ – Варна, представящи 16 училища от 9 града в България. Състезателите тази година трябваше да решат 10 задачи по програмиране в онлайн платформата HackerRank. Официалните езици за програмиране бяха Java, C#, Python и C/C++. Решенията им бяха проверени с два набора тестови данни. За всяка успешно решена задача им бяха присъдени по 10 точки. Част от учениците бяха със своите преподаватели, за които беше организирана кръгла маса на тема: „Съвременни практически насоки в обучението по програмиране в училищната подготовка“, с лектор гл. ас. д-р инж. Гинка Маринова.
Ректорът на ТУ-Варна проф. Драгомир Пламенов приветства победителите с думите: „Щастлив съм да ви поздравя за постигнатия успех и ще се радвам да ви видя като наши студенти“, изразявайки надеждата си, че те ще продължат да развиват своята страст към науката и да се присъединят към академичната общност, споделяйки своите знания и опит. Той отправи и специални благодарности към фирмите-партньори на университета и тяхната материална подкрепа в продължение на няколко последователни години.
Подробните резултати и класиране на участниците може да видите тук.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..