Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Петкова, автор и издател на детски книги:

Децата стават читатели в скута на родителите си, не трябва да забравяме това

На 2 април отбелязваме Международния ден на детската книга по решение на Международния съвет за детската книга с официален статут на член на УНИЦЕФ и ЮНЕСКО от 1967 година. Празникът съвпада с рождения ден на датския писател Ханс Кристиан Андерсен. По традиция всяка година различна страна е домакин на отбелязването на този празник. Страната домакин тази година е Япония.  

В Радио Варна отбелязваме деня със срещата с Таня Петкова, автор и издател на детски книги. Тя вече е издала три авторски книги, а в портфолиото на издателството ѝ има още две книги за най-малките. 

Таня Петкова пише детски книги сравнително отскоро. Вдъхновение за това ѝ дава нейният син, който като по-малък разказва на родителите си различни истории. Именно това провокира желанието на Таня да записва детските фантазии в тефтер: "Това бяха хаотични и цветни разкази - като историите на всяко едно дете. Четях ги на баща му, като се прибираше от работа. Тези истории бяха различни, защото изглеждаха като неизлизащи от възрастен приказки", коментира Таня Петкова. 

Децата днес са различни - толкова различни, колкото е различен и светът наоколо, допълни тя. "Децата търсят забавното, интересното, различното. Те искат да четат за нещата, които ги свързват с тяхното ежедневие. Не е задължително в детската книга да има поука - в основата си четенето е бавно удоволствие в забързания свят", посочи Петкова. 

Първият досег на децата с изкуството - това са илюстрациите, допълни тя: "Родителите искаме винаги най-доброто за децата си и имаме наклонност да избираме книги, които са назидателни, възпитателни, задължително от тях да извлечем важна поука, която да приложим в живота си. Ако ние не позволим на децата да открият това удоволствие, впоследствие четенето ще се свързва с едно "трябва", което ще попречи на децата да изберат четенето на книги като разтоварване". 

А съветът как да възпитаме у децата си любов към четенето е един, категорична е Таня Петкова: "Да четат те самите - родителите. Да не забравят, че децата стават читатели в скута на родителите си. Ако ние вкъщи четем книги, ако децата ни виждат, че вечер си лягаме с книга, те инстинктивно ще го свързват с навик. Защото четенето е навик като всеки друг - ако аз отделям сега всяка вечер 10-15 минути за приказка на сина си, той ще търси тези 15 минути по-късно, в които ще чете книга сам". 

Целия разговор на Иван Барбов с Таня Петкова чуйте в прикачения звуков файл:






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  "Д-р Марко А. Марков" във Варна.  Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..

публикувано на 04.02.25 в 11:20

Каварна отбелязва 147 години от освобождението на града

Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна.  Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов.  Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..

публикувано на 04.02.25 в 08:33

Председателят на ДКСБТ: Не е нужно да правиш бунт, а да се информираш за цените

На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Следващата държава, в която гражданите се организират да не купуват нищо на 10 февруари, е Косово. Какво се случва с цените в България и има ли нагласи..

публикувано на 04.02.25 в 08:15

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39