Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елица Стоилова: Първият чатбот е създаден още през 1966 година и е "работил" като психотерапевт

Няма документиран случай на "хакнат" чатбот - технологията е надеждна, лесна за ползване и спестява на човека повтарящите се рутинни дейности

Елица Стоилова
Снимка: В. Василева

Какви са митовете и легендите около чатботовете с изкуствен интелект? Основателката на единствената българска платформата за създаване на чатбот с изкуствен интелект Елица Стоилова споделя, че тренирането на чатботове вече е много по-бързо и лесно. 

Категорията "бот" определя тип софтуерни решения, които са способни да извършват някаква дейност без намесата на човек. Чатботът имитира разговор с човек и може да връща обратна връзка с информация под различни форми. Стоилова разказва, че първият чатбот е създаден още през 1966 година. 

"Това е изключително стара технология и това, че сега чуваме за нея и започваме да използваме масово е, защото тя вече е в стадия си на зрялост. 

Първият чатбот е бил психотерапевт. Още тогава хората не са могли да направят разлика между разговор с истински психотерапевт и с този чатбот, който се е казвал Елиза. Според Елица Стоилова страхът се опира до непознаване на самата технология.

Първите чатботове, които са станали популярни, са нямали изкуствен интелект и са давали голям процент неправилни отговори, разказва Стоилова. Това е определило и първото впечатление у хората, че технологията не може да върши добра работа, добави тя.

 "Технологията през последните пет - шест години драматично се промени. Изкуственият интелект навлиза много сериозно в тази сфера на автоматизация на комуникацията с потребители. В днешно време, използвайки тази технология, отговорите са точни, конкретни и изключително персонализирани, като бизнесът остава в позицията си на контрольор", категорична е Стоилова.

Според създателката на платформата без използването на технологията се губи един огромен човешки потенциал в монотонна и рутинна комуникация, която може да бъде автоматизирана. Едновременно с това, бизнесите в България и не само, страдат от липса на работна ръка. Според статистика 78% от бизнесите не могат да си намерят персонал, а едновременно с това 80% от персонала извършва рутинни дейности, което ги довежда до бърнаут. Стоилова е категорична, че чатботовете няма да изместят персонала, а напротив. На технологиите се дава рутинната работа, за да може хората да вършат задачи с по-висока добавена стойност, каза тя, като допълни: "Увеличава се мотивацията да се развиват като професионалисти, когато им е интересно да работят."

Ели, библиотечният чатбот на Варна, е един от най-старите с изкуствен интелект у нас. В това отношение Регионалната варненска библиотека е уникална организация, категорична е Стоилова. "Силата на Ели се видя по време на пандемията. Защото когато библиотеката затвори за 13 седмици подред, Ели беше единственият служител, който си работеше 24 часа и не се боеше от COVID. Тя спестява работата на двама библиотекари и до ден-днешен."

Най-простият начин на комуникация в днешно време е чрез чата, казва основателката на платформата. Той стана и основен от 2015 година насам. Чатботът спестява на собственици на хотели поне 1400 часа на година. Той обслужва клиенти от 17 държави на английски език и 42% от заявките се случват нощно време, добави Стоилова. 

"Зад всеки чатбот стои човек или екип от хора с характер. Винаги ме питат колко умен може да бъде един чатбот и отговорът е колкото умен е екипът зад него."

В момента Елица Стоилова разработва с нейната компания проект за майндфулнес. В случая това е умен чатбот асистент на преподавателите по майндфулнес, за да може хората, които търсят първоначална информация да могат  да я намират в един удобен за тях формат.

"Последните няколко месеца големите медии започнаха да говорят за епидемия на самотност. Всеки четвърти човек е самотен. Това са 70 милиона души в Европа, които се срещат с приятели или роднини най-много един път в месеца. В такъв един момент чатботът с изкуствен интелект се превръща в мост", казва Стоилова. Тази технология може да помогне на по-стеснителни хора и да премахне бариерите в комуникацията, добави тя.

Разговорните изкуствени интелекти са абсолютно безвредни технологии, категорична е Стоилова: "Технологията сама по себе си не е добра или лоша. Въпросът е в избора, който правят хората как да я използват." Според Стоилова хората трябва да променим навиците си, за да се развиваме и да ползваме новите технологии. 

Преди да започне да се занимава с изкуствен интелект Елица Стоилова е работила като генерален директор на хотел в чужбина. Опитът и в тази сфера и проблемите, които е видяла, са я мотивирали да намери решения за тях чрез нови технологии. 

Цялото интервю с нея можете да чуете тук:


По публикацията работи: стажант-редактор Мария Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40