Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерт алармира: Заради промени в закон заводи за изгаряне на боклук ще се появяват без екологични оценки

Българите трябва най-после да се ядосат, категорична е Красимира Катинчарова

Коалиция „За да остане природа в България“ протестира срещу промените в Закона за опазване на околната среда и Закона за устройство на територия. Протестът се състоя в неделя в центъра на Варна. Промените бяха внесени от депутатите на ГЕРБ и ДПС между първо и второ четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на инвестициите.

Три закона се променят подмолно и тихомълком, каза Красимира Катинчарова от екологичното сдружение „Човек - природа - живот“, организатор на протеста във Варна. Чрез тези поправки се предприемат драстични промени в режима, по който се изграждат големи инвeстиционни проекти, добави тя.

Законодателството ни стана толкова оплетено и лишено от експертиза, че големи имена в правото се отказаха публично и с огорчение от тази задача, коментира Катинчарова.

 „Законът за перките в морето беше внесен по същия начин, от няколко депутати, без обществено обсъждане. Този закон би променил съдбата на близо четвърт милион души.“, категорична е Катинчарова.

Ако бъдат приети тези промени, ще бъде премахнат гражданският контрол. Тези кардинални промени ускоряват големите инвестиционни проекти като премахват екологичните процедури, които защитават околната среда и хората, добави организаторката.

Освен това решенията на Районните инспекции за околна среда и води (РИОСВ) вече са валидни не 5, а 15 години. „Това означава, че решенията им са на практика вечни. Тук няма граждански контрол“, категорична е тя.

Тя определи тези промени като скандални. За големи инвестиции като строителство на магистрали, ВЕИ, заводи за изгаряне на боклук се предлага двойно съкращаване на сроковете по произнасяне на екологичните процедури и дори въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, възмущава се Катинчарова. Инвеститорът подава документите, например, в МОСВ и там е пълно с такива проекти и експертите не могат да се произнесат в срок от две седмици и то се приема за одобрено, обясни тя и разясни какви биха били последиците.

 „Ако имате къща на село, десет години след като сте си я купили и сте живели там, до вас може да изникне завод за изгаряне на боклуци. И вие няма да можете да направите нищо по въпроса. Вие ще научите, когато дойдат да копаят и строят“, каза Красимира Катинчарова.

Според нея българите трябва най-после да се ядосат и да започнат да следят какво правят хората, които взимат решения от тяхно име. 

„Това ,което се канят да направят депутатите сега, ще промени живота на хората изцяло и може да го направи невъзможен. Сега ни отнемат и земята. Вече никой не се интересува от здравето ни. Всичко това се прави, за да се вземат едни пари, които вече са договорени. Открива се една корупционна магистрала към един човек, който еднолично ще може да взема решения. Всичко това е с един единствен страдащ. И това е българинът“, категорична е Катинчарова.  

Целия разговор с нея може да чуете в прикачения звуков файл:




По публикацията работиха: стажант-редактор Мария Колева, Елисавета Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40