Предстоят изпитите за Национално външно оценяване /НВО/ за учениците в 10. клас. Датите са 10 юни по български език и литература /БЕЛ/ и 12 юни по математика. Това, което следва от тях е, че ученикът получава документ за завършен първи етап на средно образование, но той не се равнява на документ за завършено средно образование и с него не може например да продължи образованието си в университет.
Към днешна дата учителите във Варна не са получили указания за провеждането на националното външно оценяване по български език и литература, макар че има промени в съдържанието на изпита, коментираха за Радио Варна учители от различни гимназии. Подготвят учениците според публикуван модел в сайта на Министерството на образованието и науката за настоящата учебна година. В него са посочени две задачи по-малко от миналата година и същия брой произведения на български автори.
Според Веселина Трендафилова, учителка по български език и литература, в момента огромен проблем е функционалната грамотност на учениците, която е свързана с липсата на четене на всякаква литература. Конкретно десетокласниците се затрудняват най-много при задачите с отворен отговор – например създаването на теза, като им е трудно да формулират собствено изказване и собствена мисъл. Затруднява ги също и писането на резюме.
Десетокласници споделиха за радио Варна, че не са мотивирани да се явяват на изпити по НВО, защото те не са важни за тях. Особено за тези, които ще продължат да учат до 12 клас.
Веселина Трендафилова посочи, че в големия град децата продължават образованието си до 12 клас, но в по-малките населени места има групи от ученици, които не продължават и за тях е важно да имат някакъв документ, който удостоверява определено ниво на компетентност. Затова смята, че изпитите трябва да бъдат по желание и на тях да се явяват само учениците, на които им е необходим документ за завършен първи етап на средно образование.
Веселина Трендафилова каза още, че няма последствия, ако ученик не се яви на изпита по НВО в 10. клас. На него се пишат точки, а не оценки и тези точки не влизат във формирането на успеха на учениците нито в 10. клас, нито след това.
Ученици споделиха, че в някои гимназии във Варна учителите по съответните предмети са заявили, че ако възпитаниците им получат точки под определения от тях брой, може да ги оставят на поправителен и това е единственото, което създава напрежение и притеснение.
От своя страна учителите полагат различни усилия и методи, с които да стимулират учениците си да учат, за да имат познания и дадат най-доброто от себе си.
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..