Жителите на варненското село Кичево празнуват Гергьовден с курбан за здраве. В църквата в селото, която е на 167 години, се отслужи света литургия.
От 5 часа тази сутрин в двора на храма се вари курбан. Отговорник всяка година по приготвянето му е Пламен Георгиев. Не е местен, не е и именик, но почита Свети Георги и вярва, че българският борбен дух ще пребъде.
Тази година са заколили две агнета с близо по около 35 кг. живо тегло едното. В големите тенджери има около 80 порции, но при добро желание и стотина души могат да се нахранят, каза Пламен.
Майсторлъкът на хубавия курбан е в прясното агнешко месо и подправките. Основен помощник в готвенето и подправянето е 72-годишната Недялка. Много се вълнува на този ден, защото синът й се казва Георги. Кръстили го на баща й по стара традиция да се кръщават децата на дядовците си. Семейството й е от Елховския край. Преселват се във Варна и до сега Недялка живее там, но преди няколко години синът й решава да се премести на село. Купува дворче в Кичево, прави къща и от 6-7 години е местен жител.
Много са важни подправките за курбана, разказа леля Недялка. В тензухче се завиват лук, дафинов лист, черен пипер на зърна, бахар, мащерка, целина и девесил и се поставят във врящия курбан. Така се поемат миризмите без да се разпръскват подправките в чорбата, после се изваждат и остава чист бистър бульон. А курбанът става много вкусен.
По традиция в Кичево на Гергьовден има и панаир. Десетина търговеца са разположили сергии в центъра на селото. Продават захарни петлета, локуми, захарен памук, сладолед и детски играчки.
От няколко дни атракция в селото е и подвижен бар за крафт бира и други напитки. По-възрастните хора, които не са чували за крафт напитките, били силно впечатлени и много ги харесали. Вече си пият кафето и капучиното на мегдана до подвижния бар на колела, който варненци знаят от няколко години, защото обикновено работи във Варна. Сега обаче собствениците са решили да отседнат в Кичево – на чист въздух, на тишина и спокойствие и сред усмихнатите местни жители.
Всички са доволни, а за празника си пожелават първо здраве, после щастие и много любов.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..