Пореден трагичен инцидент разтърси страната. В ранните часове на понеделник двама души загинаха в Пловдив след жестока катастрофа. Джипът, който е бил управляван от 21-годишен младеж, се е движил с много висока скорост преди да се забие в крайпътни дървета. От удара автомобилът се е разцепил на две.
Докато не се въведат адекватни мерки, няма да спрат нещастните случаи по пътищата. Това коментира за Радио Варна Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи. По думите му скоростта трябва да се контролира с камери, както е в цял свят:
„В Пловдив, например, стационарни камери за скорост няма. Предполагам, че и в много други градове няма. Проблемът с камерите е много сериозен и докато той не бъде решен ще има такива гонки, ще има каране с 200 км/ч и ще продължат смъртните случаи,“ допълни Тодоров.
Друга мярка е да се повиши събираемостта на глобите. Подобни действия, обаче са непопулярни и управляващите ги отбягват, особено в толкова нестабилна политическа обстановка:
„Нямат смелостта да ги въведат, защото през 6-9 месеца ние сме на избори. Ако имаме стабилно управление с 4-годишен хоризонт, първите две години правиш непопулярните мерки във всяка една сфера и следващите две години почваш да жънеш плодовете“, обяснява експертът.
Според Тодоров не е достатъчно младите шофьори да започват с по-малко контролни точки, а са необходими допълнителни мерки:
„Най-добрият вариант, според мен, е да бъде ограничена скоростта на тези хора – примерно, по магистрали да карат със 110-120 км, да им бъде забранено да шофират вечер или пък, друг подход е да им се забранят мощните коли,“ отбеляза Тодоров.
Той коментира и започналата веднага след трагедията в Пловдив акция на пътната полиция в цялата страна. От МВР посочиха, че тя е безсрочна и е продължение на предприетата от ведомството политика за нулева толерантност към водачите, грубо нарушаващи правилата за пътна безопасност.
„Такива безсрочни акции няма да имат никакъв ефект, ако нямат начало, нямат край и нямат отчитане на резултатите. Това е, типично по български, след дъжд качулка, защото нищо няма да се промени. Освен да хванат някой пиян шофьор, друго нищо няма да произлезе от тази акция. Тук всъщност не е виновна Пътна полиция, проблемите са много по-дълбоки и по-сериозни,“ посочи Тодоров.
Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов. България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..
Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..
Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..
Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..
Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..
2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко. Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..