Започна благотворителен търг в полза на 42-годишния Павел Станчев, който води битка с коварно заболяване - рак на костите. Старт на търга е даден на създадената страница в социалната мрежа „Да помогнем на ПАВЕЛ”, където всеки, който желае да помогне, може да отправи предложение под тениски с автографи, дарени от отборите на „Черно море”, „Спартак Варна”, „Левски”, националния вратар Иван Дюлгеров и други. Срокът за наддаване е до 24 часа на 17 май (петък).
42-годишният Павел Станчев продължава борбата си с коварна болест – рак на костите. За операция и лъчелечение в Турция са необходими непосилните за семейството 100 хиляди евро. До момента е събрана едва около 15% от сумата. През ноември миналата година огромна вълна от съпричастност допринесе за събиране на средства, с които Павел да започне лечение. Сега са необходими още, за да го завърши.
В живота на всеки човек има моменти, в които получава новини, от които му се подкосяват краката. За секунди всичко се преобръща, връхлитат те най-лоши мисли. Това се е случило, за жалост, и на варненското семейство Станчеви - Лидия, Павел и 8-годишната им дъщеря. Техният кошмар започва в началото на миналата година, когато Павел получава болки в кръста:
"Четири месеца ходихме от болница на болница, но там първо много трудно разбраха въобще какво му има и след като разбраха, че има Сарком на Юинг, така се води неговото заболяване, казаха, че не могат да ни помогнат в България", казва съпругата Лидия, с която се чуваме по Вайбър, защото са на процедури с Павел в Турция. Заболяването Сарком на Юинг е рак на костите и състоянието на 42-годишния мъж се влошава значително с времето, туморът расте и левият му крак се обездвижва. Започва да ходи с патерици. Така до септември, когато заминава за Истанбул, и там получава надежда:
"Тук вече, като започнаха да му правят химиотерапиите, започна да спада туморът, да отпуска самия крак, той вече си ходи нормално, храни се нормално, той беше отслабнал 30 килограма", допълни съпругата на Павел.
Междувременно семейството започва кампания, за да осигури скъпоструващото лечение в Турция. Събират 180 хиляди лева. Туморът обаче става резистентен към приложената вече терапия и лекуващите я сменят за нова и по-скъпа: "Сега това лечение е много добре, това е последната такава химиотерапия, трябваше да бъдат шест и тази е шестата и след нея ще му направят ПЕТ скенер и би трябвало вече да може да се направи операция", допълни Лидия.
Със събраните пари са извършени химиотерапиите и сега са необходими нови около 100 хиляди евро за операция и лъчелечение след това.
Операцията може би ще бъде към средата на юни. На 3 юни ще му направят ПЕТ скенер и на базата на това, което той ще покаже, ще кажат точно кога ще е операцията, но ще е около 10 юни максимум.
Семейство Станчеви не падат духом, крепи ги тяхната сплотеност и обич. Опитват се да предпазят дъщеря си от тревогите, но тя разбира, че има проблем: "Тя само знае, че тати го боли крачето", каза още Лидия.
Лидия и Павел очакват края на този кошмар и се надяват, че близки и непознати с добри сърца отново ще им помогнат, за да преодолеят и последното препятствие по пътя към излекуването:
Молим хората, който с каквото може да ни помогне. За нас всеки лев е важен. Голяма е сумата, но знам че хората са много съпричастни и когато сме много, можем да си помогнем, казва с надежда Лидия Станчева. Отворена е дарителска сметка. Пари може да се преведат и през фондацията на Павел Андреев, помогнала на мнозина нуждаещи се от средства за лечение и рехабилитация.
Дарителска сметка IBAN: BG32STSA93000030278840 BIC: STSABGSF Банка ДСК Павел Атанасов Станчев.
Сядам да хапна в едно заведение и през следващия час си припомням колко открит и непринуден човек е българинът. Сервитьорката, още докато ми подава менюто, успява да опише детайлно работната ситуация, сложните взаимоотношения в екипа и недостига на работна ръка, в резултат на който предстоящата почивка на ей-онзи младеж в другия край на залата,..
Председателят на фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски получи почетен знак за принос към Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна, както и значка на началника на ВВМУ за приноса си в подготовката и реализацията на Българската антарктическа експедиция. От своя страна той връчи грамоти и награди на членовете на екипажа на..
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, днес се среща с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът ще разкаже за своя необикновен житейски и професионален път и какво..
Международният ден на сестринството се отбелязва днес, 12 май. От първия ден, в който започнах да уча за професията си на медицинска сестра, съм влюбена в тази работа. Това подчерта в интервю за сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден" медицинската сестра Рая Димитрова, която работи в УМБАЛ "Св. Марина" като част от практиката си като..
Започна третото издание на националния конкурс за комикс "Крайморска среща". Срокът за участие е до 30 септември 2025 г. Участието е индивидуално, в три възрастови групи: първа (6 – 12 години); втора (13 – 18 години); участници над 18 години. Всеки участник има право да предложи до 3 кратки комикса, нарисувани на ръка или дигитално. Всеки комикс..
Понастоящем във Варна се работи по общо 12 проекта за реставрация на архитектурни паметници . Сред тях е и т.нар. „Софийска банка“, поято сега виждаме само укрепването и съхранянето на пластиката на покрива. Предизикателството по нейната реставрация е заради достъпа до имота, който е през чужд имот. В същото време има и не малко примери за..
Графикът и художник Георги Лечев е починал, съобщиха от екипа на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Едно от най-харизматичните лица на Варненската графична общност и на графиката в България, с изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период, Георги Лечев има над 100 самостоятелни изложби в..