Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Празници Владиславово" започват от днес (ПРОГРАМА)

На 21 май Район "Владислав Варненчик" отбелязва своя празник. Bсяка година в дните от 21 до 24 май там се провеждат "Празници Владиславово". 

"Празници Владиславово" започват днес с празничен водосвет в параклиса "Св. св. Константин и Елена" в местността "Ментеше". 

Честването продължава с концертна програма на откритата сцена, където се изявяват певчески и танцови колективи, които поздравяват жителите на района. В късния следобед днес в двора на читалище "П. Р. Славейков 1928" ще се извие традиционното "Шарено хоро". След него ще започне празничното шествие (дефиле) по бул. "Св. Елена" до парк "Владиславово", в което се включват образователни и културни институции от района, както и много граждани. Кулминация на честването е празничният концерт в парка, в който се включват както колективи от читалище "П. Р. Славейков 1928", така и приятели на културната институция. 

"Празници Владиславово" са продължение на традициите за отбелязване празника на някогашното село Владиславово, който е на 21 май - в чест на Св. св. Константин и Елена. На този ден владиславовци са посрещали много гости, всеки дом е празнувал, а на площада е имало песни, хора и веселие, припомнят от Народно читалище "Петко Рачев Славейков 1928".

Празникът се възстановява отново през 1985 г. като става все по-популярен и очакван от жителите на квартала, за които културните събития на града остават встрани поради отдалечеността от центъра на града. От 2001 г. Празниците се провеждат в рамките на 4 дни с богата културно-развлекателна програма. Внасянето на нови елементи в празника го правят все по-интересен и привлекателен за хората. 

Организатори на тържествените чествания са Район "Владислав Варненчик" и НЧ "Петко Рачев Славейков 1928".

ПРОГРАМА:

21 май

10:00 ч. – Празничен водосвет и концертна програма – местността “Ментеше”.
17:00 ч. – Шарено хоро – пред Читалище “П. Р. Славейков 1928”.
17:30 ч. – Празнично шествие (дефиле) – по бул. “Св. Елена” до парк “Владиславово”.18:00 ч. – Празничен концерт и награждаване в конкурса “Пъстро и създадено с любов”.
19:30 ч. – Концерт на Петя Панева.

22 май

17:00 ч. – Концерт с фолклорни групи и ученици на НУИ “Добри Христов” – парк “Владиславово”.
17:00 ч. – “Звукът на българската азбука” – открита сцена с деца от детските градини от район “Вл. Варненчик” – спортно игрище в ДГ37 “Пламъче”.
19:30 ч. – Хоротека, нестинарски танци.

23 май

16:30 ч. – Концерт с колективи на Читалище “П. Р. Славейков 1928”, изпълнители от училища и детски градини от район “Вл. Варненчик”.
19:30 ч. – Гръцка вечер.

24 май

17:00 ч. – Концерт с колективи на Читалище “П. Р. Славейков 1928”.

25 май

17:00 ч. – Концерт с колективи на Читалище “Елин Пелин 1977”.
19:30 ч. – Рок вечер с група “SODA ACOUSTIC”.

26 май

19:00 ч. – Концерт на Валя Балканска.

1 юни

10:30 ч. – Концерт с колективи на Читалище “П. Р. Славейков 1928” и детски градини от район “Вл. Варненчик”.

Във връзка с провеждане на празнично шествие и честване  „Празници Владиславово 2024“ от 17:30 до 18:00 часа днес ще бъде преустановено движението по бул. „Св. Елена“ от кръстовището с бул. „Константин и Фружин“ до кръстовището с ул. „Асен Разцветников“.








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

Очакват се интензивни валежи. Температурите леко ще се понижат

Днес ще има променлива облачност с повече слънце преди обед. След обед от север облачността ще се увеличава, ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност. Във вътрешността на Североизточна България, ще има краткотрайни на места временно интензивни валежи, придружени от гръмотевици, възможно е да паднат и градушки. През деня ще духа..

публикувано на 09.07.25 в 06:17

Лесна работа: Накрая всичко си идва на мястото

През лятото светът е повече радост, слънце, любов. Като стана дума за любов, ето история за влюбена двойка. Бернар и Ема. Живеят заедно от години и се обичат. Той иска да й предложи брак, но все не успява да подреди детайлите така, че да бъде незабравимо. Знаете: перфектните неща… Място, време, обстоятелства... Често се фокусираме върху тях...

публикувано на 08.07.25 в 14:26

Компаниите и предприемачите очакват еврото

За компаниите и предприемачите у нас, еврото отдавна не е тема. Най-малкото, защото  е добро решение за тях. Това коментира за Радио Варна Данаил Коев, съосновател и управител на счетоводна компания, която се е специализирала с работа със стартъп компании и международни фирми, работещи в България. А еврото не е тема за тях, защото  основната част..

публикувано на 08.07.25 в 13:40

И с кампании за популяризиране, и без, броят на трансплантациите у нас е постоянен

От началото на тази година в страната ни са извършени 14 органни трансплантации. Това каза за Радио Варна д-р Евелина Цветкова, директор на Дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция“ в Изпълнителна агенция "Медицински надзор".  По данни на агенцията, към дата 3 юни, 862 българи чакат органна..

публикувано на 08.07.25 в 11:25

Поредна порция юлска жега

Днес ще се запази предимно слънчево и горещо. Ще духа слаб до умерен вятър от югоизток, следобед по Черноморието подсилен от бриз.  Максималните температури във вътрешността ще са между 37° и 42°, а по Черноморието ще са от 28° до 33°, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на морската вода между 24° и 27°. Изгрев на..

публикувано на 08.07.25 в 06:18

Спешен ремонт правят на подлеза до РЗИ, след като падна мазилка

Спешен ремонт ще бъде извършен на подлеза под бул. "Васил Левски" до Регионалната здравна инспекция във Варна и стадион "Спартак", след като паднаха огромни парчета от мазилката. Падна мазилка от тавана на подлеза до РЗИ-Варна (СНИМКИ) От Община Варна са извършили проверка. Според често преминаващи оттам причината е или високите температури или..

публикувано на 07.07.25 в 16:02

Варна отбеляза 134 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков

С военен ритуал и полагане на цветя и венци бе отбелязана 134-тата годишнина от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков. Събитието се състоя на паметника-барелеф на бележития българин, поставен пред сградата на Щаба на Военноморските сили в морската столица. На церемонията присъстваха заместник-кметът с ресор сигурност и обществен ред Илия Коев,..

публикувано на 07.07.25 в 11:58