Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред висшето образование обсъдиха на форум в ИУ

Качеството и развитието на висшето образование в България са основен акцент в провеждащия се в Икономическия университет във Варна семинар, органзииран съвместно с Националната агенция за оценяване и акредитация.

Форумът беше открит от министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков и ректора на Икономическия университет проф. Евгени Станимиров.

Темата за предизвикателствата пред висшето образование в България е особено актуална през последните седмици с оглед на протестите на университетите и исканото от тях повишение на заплатите в системата. 

Според проф. Миглена Темелкова, председател на Съвета на ректорите в Република България, заложените в държавния бюджет 39 милиона лева за заплати, са недостатъчни.

"184 милиона лева е необходимата сума за да се изпълнят нормите на Закона за висшето образование", поясни проф. Миглена Темелкова. Тя допълни, че университетите остават в протестна готовност, но причината не са само заплатите.

"Искаме да се спазват нормите в Закона за висшето образование. В закона са предвидени 10% от бюджетите на университетите да бъдат за научно-изследователска и творческа дейност. В момента, всички университети, без БАН и военните училища, получават 1.5%. Т.е, университетите получават с 8.5% по-малко и едни 66 милиона лева се губят някъде", коментира проф. Темелкова.

Според ректора на ИУ проф. Евгени Станимиров, се губи и съгласуваността между Закона за висшето образование и Закона за бюджета.

Друг от проблемите, с които системата на висшето образование в България се сблъсква е честата смяна на властта. Според проф. Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация, системата на висшето образование трябва да бъде независима от смените на политици и политики.

По време на семинара в Икономическия университет, в който участват представители на други висши учебни заведения, на държавната власт и на бизнеса, беше изтъкната и необходимостта от надграждане на критериите и процедурите за акредитация на висшите училища в България. Председателят на НАОА проф. Елиза Стефанова допълни, че в момента, критериите за акредитация у нас се базират на европейските.

Друг проблем, пред който е изправено висшето образование в България е свързан с признаването на дипломите, както на българските, така и на чуждестранните студенти.

Чуйте повече в звуковия файл




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Белгия ще осигури 61 милиона евро тази година за подобряване на киберсигурността

Белгия ще осигури тази година 61 милиона евро за подобряване на киберсигурността, съобщи министърът на отбраната Тео Франкен, цитиран от местни медии. Предвижда се с част от средствата да бъде въведено съхранение в облак на данните на въоръжените сили. Неведнъж Белгия пострада от сложни кибератаки, а последиците са още по-тежки заради присъствието в..

публикувано на 10.04.25 в 12:05

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ в Балчик

Среща „Дезинформацията – как да я разпознаваме, еврото – предимства, факти, митове“ предстои на 15 април от 13:30ч. в Учебния център на Двореца в Балчик.  Тя е организирана от Европа Директно Добрич и Държавен културен институт "Двореца" в Белия град и цели да развие критично мислене при ползване на средства за осведомяване, предоставяне на факти..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от ученицит

Почти всички училища в Англия са забранили използването на мобилни телефони от учениците, според първото проведено национално проучване, след като лидерът на най-големия учителски синдикат призова за законова забрана поради "вредното въздействие" върху младите хора. Националното проучване, поръчано от комисаря по въпросите на децата Рейчъл де Соуза,..

публикувано на 10.04.25 в 11:35

В област Варна за 2024 г. 91.8% от домакинствата имат достъп до интернет в домовете си

В периода април - юни 2025 г. на територията на цялата страна Националният статистически институт, чрез териториалните статистически бюра, стартира провеждането на анкетно изследване „Използване на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в домакинствата и от лицата през 2025 година“.  Изследването се провежда във всички държави-членки на..

публикувано на 10.04.25 в 11:45

Традиционна седмица на правото в Икономически университет – Варна

Седмица на правото в Икономически университет – Варна ще се проведе от 14 до 17 април 2025 г. Тя се организира традиционно от катедра „Правни науки“ по случай 16 април – Ден на българската Конституция. ПРОГРАМА: 14 април 2025 г. – 9:30 ч., читалня на Университетска библиотека – Откриване на изложба под наслов „По пътя на законите“ от фонда на ИУ –..

публикувано на 10.04.25 в 11:20
Доц. Антоанета Петрова с усмивка разказва за цъфналите видове

"Пролетни срещи с растенията" организира Ботаническата градина на БАН

В юбилейната седмица на гората в Ботаническата градина на Българската академия на науките (БАН) от 10 до 17 април се организират традиционните "Пролетни срещи с растенията", които са посветени на мушкатата - от градината на баба до съвременните сортове, съобщиха от научната институция. На посетителите ще бъде представена голяма част от колекцията с..

публикувано на 10.04.25 в 11:13

Условията за туризъм в планините са лоши

Лоши са атмосферните условия за туризъм, съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Облачно и ветровито е, на места с ураганен вятър. Температурите са до минус 10°. Сняг има около 40 - 50 сантиметра във високата част на планините над 1500 метра. Не е имало инциденти с туристи през последното денонощие,..

публикувано на 10.04.25 в 10:41