Ниската избирателна активност и големият процент на гласувалите с опцията "Не подкрепям никого" на изборите 2 в 1 показват, че народът е отвратен. Той не иска да вижда тези политици. Не иска да ги чува, камо ли да отиде и да гласува за тях. Това коментира за Радио Варна политологът д-р Станислав Бачев. По думите му ниската избирателна активност прави прага на влизане в парламента много по-нисък, което устройва големите играчи.
Той определи като "най-добрите избори през последните 30 години" вотът 2 в 1 на 9 юни. "Те показаха отвращението на народа към този антиелит, който управлява държавата", отговори Бачев.
Според експерта краткосрочните измерения на политическата ситуация към момента са в полза на цялата система, на всички партии, които с много малко гласове могат да влязат в Парламента. "В по-дългосрочен план обаче това показва, че тези хора са нежелани от собствения си народ", допълни той.
Политологът каза още, че най-големият проблем на България - демографският, не е бил засегнат в нито една предизборна програма. "В България няма субект, който да казва, че България трябва да има национална цел", посочи Бачев.
Около 50 хиляди са хората, които са избрали да гласуват с опцията "Не подкрепям никого" според данните при обработени 80 % протоколи. "Тези хора, ако бяха партия, може би при тази ниска избирателна активност щяха да влязат в парламента. Това са половината от гласовете на БСП и на ИТН например", допълни политологът.
Хубаво е да се разглеждат цифрите на всички партии, подчерта още Станислав Бачев. "При 80 % обработени протоколи ГЕРБ-СДС имат 384 хиляди гласа. Това не е само спад, а срив. ДПС също. "Величие" пък има 78 хиляди гласа. Да се говори, че те представляват народа, е глупост", коментира още Бачев. По думите му първите по резултати политически партии "трябва да се срамуват и да приемат, че не са желани". Според Бачев те нямат право да използват положителна реторика при анализирането на изборните резултати.
"Изборът да не отидеш да гласуваш също е проява на позиция. Това показва, че тази система е изчерпана откъм представителност. "Тук не говорим за система от партии, а за представителство, за съдържанието на политиката, за хората, за личностите", поясни Бачев.
Всеки, който влезе в тази битка, няма политическо бъдеще, тъй като тази система в момента може да гръмне, допълни експертът.
Има тъжен нюанс в това хората, които не подкрепят никого, да са мнозинство, каза още Бачев. "За мен едната група от тези хора решава просто да не отиде да гласува, но другата е просто незаинтересувана от политическия процес", посочи той.
Аварийният изход има два пътя, коментира Бачев. Единият е мирен - да се появи политически субект или партия, която да е добре международно приета и балансирана. Ако се появи такава политическа партия, тя може да промени пейзажа, отбеляза още Станислав Бачев. "Ако има някоя бъдеща партия, която би имала тази легитимност, е ако президентът Радев лично "взриви" системата - той да рискува лично и по този начин да направи опит за промяна. Подчертавам лично - един изход е да се играе директно с цели държавата да започне процеса по измъкване от катастрофата", каза още Бачев. Вторият път е революционен, допълни политологът.
Не мисля, че някой би допуснал България да бъде в една продължителна политическа нестабилност, каза още той.
Целия разговор на Мариела Димитрова с д-р Станислав Бачев чуйте в звуковия файл:
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..