„Не е необходимо да се взема такова строго решение, преди да се докаже наличието на токсини. От разговори с румънските ни колеги стана ясно, че административният орган е въвел забраната без да са проведени изследвания.“
Палазов препоръча да се внимава с подобна информация, тъй като „сме свидетели на какви ли не провокативни съобщения в интернет.“
Припомнямe, че една от румънските телевизии съобщи за забрана на улова на миди и рапани по южната част от Черноморското си крайбрежие, тъй като може да носят зараза и да са опасни за здравето. От съобщението става ясно, че специалисти от Ветеринарно-санитарната дирекция в град Констанца са взели проби от черноморската вода, които се оказва, че са силно токсични. Предстои повторно тестване и до излизането на резултатите е забранено събирането на миди и рапани от засегнатите райони.
Директорът на Института по океанология уточни, че токсични водорасли има не само в Черно море, но и в Световния океан:
„Особеното е, че в нашето море те не генерират толкова токсини, колкото в другите морета и океани. Всички изследвания, които са правени досега у нас, показват, че нивото на токсините във водорасли, миди, рапани и други организми, не превишава максимално допустимото, за да бъде определено за опасно за човека.“
Проф. Палазов добави, че от института поддържат постоянна връзка с колегите си от Румъния. Готови са да съдействат на Басейнова дирекция и на РЗИ, за да се вземат мерки, ако се наложи. Засега Палазов не очаква да се случи нещо застрашително.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...
Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г. Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..
Голямото предизвикателство в ерата на AI (изкуствения интелект) е как да развиваме естествения интелект. Toва коментира за Радио Варна ректорът на Икономическия университет (ИУ) във Варна проф. Евгени Станимиров. Няма да се изморя да повтарям, което правя вече 3-4 години, може би и малко повече, че когато висок естествен интелект ползва висок..
Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..
Индия не е туристическа дестинация и никой не си тръгва от там завинаги. Това е трансформиращо място. Всеки път се завръщаш променен и научил нещо различно. Човек се влюбва в Индия, ако я усети. Това сподели в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" варненката Диляна Димитрова, която доста пъти е пътувала до тази огромна страна. Диляна..
От гледна точка на доверието, в последните години има промяна в отношението на хората, които даряват в положителна посока. Това коментира за Радио Варна Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, които оперират системата DMS. Дарителите - предимно индивидуалните, отделните хора, които избират да дaряват в..
Когато има развит масов спорт, тогава има и олимпийски медали, това каза за Радио Варна бивша професионална тенисистка, участвала на три олимпиади (в Барселона , Атланта и Атина ). Маратоните са страхотни събития. Аз съвсем случайно попадам днес на този във Варна. Била съм на маратони в европейски столици, където това събитие е..