Изложбата “Кръговратът на квадрата” на русенските художници Таня и Георги Пасеви откриха в Градската художествена галерия във Варна. Съвместната изложба на артистите, които съчетават семейния живот и изкуството, може да бъде видяна от варненска публика до 30 юни.
Таня и Георги Пасеви са утвърдени художници, сценографи и дизайнери, с множество съвместни изяви и индивидуални отличия. Те създават проекта си “Кръговратът на квадрата” за последното издание на Международния фестивал “Мартенски музикални дни” в дунавския град и решават да покажат негова обогатена версия и пред варненската публика по покана на уважавания художник и графичен дизайнер Димитър Трайчев, с когото си сътрудничат през годините. Изложбата включва произведения живопис, колаж и асамблаж и според двамата автори този избор на техника обяснява до голяма степен техния подход и резултата от работата им.
“През годините ние работим като художници в такава посока, когато се изявяваме върху платно, а когато създаваме нещо триизмерно, до голяма степен повтаряме тези технически принципи - споделя Георги Пасев пред Нина Локмаджиева. - Този път подготвихме кавалетни неща за залата на Доходното здание в Русе, а идеята ни сега е да повторим този формат на изложбата, разширен съобразно по-добрите условия, които предлага Варненската галерия.”
Георги Пасев само след месец тръгва за творчески предстой в ателиетата Сите де-з-ар в Париж (Cite internationale des art), придружен от Таня, но гостуването във Варна е важно за него, защото чувства силна връзка с морския град: “Баща ми дълги години е живял в морската столица, любовта ми към Варна тръгва оттам, но по-важното е, че съм отбил военната си служба във Военноморския флот. През тези нелеки години Варненската градска галерия беше моят остров на съкровищата, спасителен пристан, в който бягах, когато излизах в гарнизон.”
За творческия им тандем с Таня, той признава: “Ние работим от доста години заедно и работите ни имат осезаема връзка. Всъщност цял живот сме заедно - работим, рисуваме, излагаме и произведенията ни до голяма степен се допълват, когато бъдат изложени паралелно. Размишлявахме и двамата върху квадрата и кръга, върху кръговрата на живота - така се получи закачката с кръговрата на квадрата. Може да се приеме и като философски размисъл, но и като чиста игра с формата и разсъждение около динамиката на двете геометрични фигури. Ние имаме школовката на образованието ни по дизайн - стъпваме върху основите на Баухаус естетиката. Кръгът и квадратът са част от тези основни елементи, с които Баухаус прави своя разказ за модернизма. Това ни даде посоката за заглавието и стана обединяващата нишка между работите, някои от които бяха направени специално за изложбата, а други са по-стари произведения, които се вписват добре в тази концепция.”
Двамата създават заедно и програмния текст за своя проект: “В природата няма прави ъгли. Животът се окръгля. Човек подрежда света в прави линии и прави ъгли, в квадрат, за да го познае, да го притежава. В пространството на квадрата да подчини кръговрата на времето. Активното човешко творчество да победи пасивната природа. Но квадратът е рамка, лимитирано време с начало и край.
Човешкият живот се движи в ритъма на четворното. Четирите фази на цикличното движение завъртат квадрата в кръг – „Колелото на живота“. В хармоничната цикличност на кръга без начало и край се усеща вечността, небето, Слънцето, Бог.
Квадратът символизира Земята – света, сътворен от Бог. Динамичната диалектика между небесното – вечния човешки стремеж за безсмъртие, и земното – неговото обитание, вписва квадрата на човека в кръга на божественото.”
Димитър Трайчев споделя своя поглед към проекта “Кръговратът на квадрата” на двамата художници:
“С този грижливо изграден балансиран проект на Таня и Георги Пасеви през март 2024 г. се откриха Мартенските музикални дни в Русе. Фестивалът е висока топка в музикалния свят и по него се равняват всички останали. За неговата визуална програма представянето на този проект е голям пробив в позитивна насока.
Не познавам в дълбочина творчеството на Пасеви, но цикличните контакти през последните 20+ години бяха заредени с добронамерена почтеност и позитивна енергия. За артиста тези качества обаче са крайно недостатъчни. Особено за художническо дуо. Задължителният общ хоризонт е пресечен от две променливи повърхнини, резултат от различните гледни точки. Контролът върху пораждащата се турбулентност е третата позиция, създадена през диалога. Динамиката на процеса напомня на “македонската” стрелба в специалните части.
Подвеждащото тихо монохромие и простата линейност на Таня въвлича енергията на цвета на Георги и го принуждава постоянно да маневрира и преструктурира каналите за отстъпление, като създава опорни точки. Новите силови полета изискват буферни зони, които напускат собствения си формат и пресират тектоничната логика на Таня. Кръгът се завърта. Тази почти тактилна семейна игра продължава вече 30 години и няма основание да спре.
Надграждането на образователните стандарти е безсрочна задача. От ученическите години в Казанлък, студентските във Велико Търново през педагогическия опит в Русе Пасеви продължават да развиват системното си любопитство и да опресняват своята чувствителност, за да поддържат неустойчивата рамка на мейнстрийма.
Динамичната, видима и високо оценена работа за Държавния куклен театър Русе е събудила необратимо дизайнерските инстинкти на фамилията. Всъщност те никога не са били приспивани, ме поправя Георги. Вече всяко действие стимулира високия метаболизъм - гаранция за поддържане на добра форма. Таня и Георги продължават да въртят квадрата, докато го превърнат в колело и спокойно могат да пропуснат спирката Живи класици. Те не са обикновени художници. Те са дизайнери.
Таня и Георги Пасеви ни предлагат едно пътуване през модерността, заредено този път с постмодерна позитивност и незабравени аромати на детството.”
Чуйте повече за изложбата от интервюто на Мартин Николов с Таня и Георги Пасеви:Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..