Големият победител на международния хоров фестивал „Черноморски звуци“, който се проведе от 12 до 16 юни в Балчик, е народният хор на Национално училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" - Русе. Воденият от Диян Иванов състав спечели Grand Prize Winner, позлатена статуетка "Черноморски звуци" и парична премия, както и още награди – на Съюза на българските композитори за най-добро изпълнение на произведение от български композитор с песента "Заспала е мома", за най-добре представител се български хор в рамките на фестивала, а младият му диригент, само на 24 години, грабна и специалното отличие за диригентско майсторство, присъдено от Съюза на българските музикални и танцови дейци.
Всички наградени може да видите в сайта chernomorskizvutsi.com.
СПЕЦИАЛНИ НАГРАДИ И ЗА ДОМАКИНИТЕ ОТ ХОР “ЧЕРНОМОРСКИ ЗВУЦИ”
От името на Съюза на българските музикални и танцови дейци балчишкият смесен хор “Черноморски звуци” получи голямото признание - специален плакет за изключителен принос в българската национална култура, а диригентът му Валентина Георгиева – с едно от най-големите отличия на съюза - Златна лира за високи художествено-творчески постижения, по повод 25 години творчески дейност и 110 години хор "Черноморски звуци"- Балчик.
„През целия фестивал чествахме 110 години от създаването на хора инициатор и двигател на събитието - смесен хор "Черноморски звуци", и това беше една от най-щастливо честваните ни годишнини с толкова много хора“ – благодарна и горда е Валентина Георгиева, че отдадеността им е забелязана и хорът е удостоен с отличие.
Българският фолклор завладя по прекрасен начин сцените на фестивала. Хорови състави от България, Сърбия и Ангола - 90 % от тях детски и младежки. Атмосфера на обич, толерантност, споделена музика и много настроение. Това е равносметката на директора на фестивала Валентина Георгиева.
Четири дни Балчик беше музика, благодарение на хората, отдадени на изкуството на песента.Целият град трептеше с вълненията на изпълнителите, участващи в 12-ото издание на международния хоров фестивал "Черноморски звуци“. Подготовка на следващото 13-о издание, което ще се проведе от 5 до 8юни 2025 година, започва от сега. Вече е ясно, че акад. проф. д-р Рада Славинска със своите произведения ще бъде ръководител на хоровите ателиета на фестивала догодина.
Август започна с инициативата „Опознай Варна“ – посети петте забележителности от 100-те национални туристически обекта, организирана от Община Варна. Кампанията има за цел да популяризира културно-историческите забележителности на територията на общината и се организира по повод 130 години от началото на организирания туризъм в..
От 1 до 8 август Бяла се превръща в сцена за едни от най-обичаните български изпълнители. "Седмицата на морето" в Бяла започва– инициатива с над 30 години история, която събира жители и гости на града около общата любов към морето, музиката и лятото. Тази година програмата обещава вълнуващи концерти, детски конкурси, традиционни събития и..
В първия петък на август светът вдига халба в чест на една от най-старите и най-освежаващи напитки – бирата. Международният ден на бирата, макар и неофициален празник, се празнува сериозно от любителите и пивоварите. Пренасяме се във варненски бира-бар, където е и Жельо Ангъров – човекът зад бара с наливните кранчета, с богат опит и познания в..
От 1 август започва Богородичният пост. Един от четирите големи периоди на въздържание за православните християни. През следващите две седмици вярващите се подготвят духовно за празниците Преображение Господне на 6 август и Успение на Пресвета Богородица на 15 август. Богородичният пост напомня за важността на молитвата и въздържанието в навечерието..
Днес и утре до обяд Балчик е една от поредните спирки на ин циативата „Хранителен патрул“, която произлиза от партньорството между Община Балчик и Сдружение „Асоциация Биомрежа“ в рамките н а проект FOODWISE (Храни се разумно) , който е част от програмата Interreg NEXT Черноморски басейн (Black Sea Basin CBC) и се..
На жители на местността край Варна Дилбер чешма им се налага да минават по заобиколен горски път, за да излязат от района, заради лоша инфраструктура и заграждения заради строителство, разказа потърпевшият Красимир Радев. По думите му липсващата настилка на улиците и лошото им състояние е заради строежите на жилищни кооперации. Радев изказа..
Над 400 артисти от Сърбия, Унгария, Грузия, Колумбия, Чехия, Молдова и България ще участват в 33-тото издание на Международния фолклорен фестивал (МФФ) „Варненско лято“. Събитието е от 30 юли до 2 август. Фестивалът тази година е посветен на приятелството. Публиката ще може да види четири концерта в Летния театър, които са със свободен вход. Началото..