Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна.

Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и архитектурата. В творчеството му се наблюдава предпочитание към модерното направление „сецесион“.

Сградите, които проектира, имат ярко присъствие в архитектурните ансамбли в централната част на Варна с богато орнаментирани фасади. Те придават един наистина аристократичен блясък и не е учудващо, че немалка част от тези сгради и до днес са архитектурни паметници – или ако трябва да използвам точния термин – недвижими културни ценности, отбелязва авторът.

Работейки на общинска служба, Йосиф х. Стоянов има също значим принос за изграждането на канализацията във Варна, като участва в строежа на водопроводите Харами дере и Батова – Варна.

Авторът отбелязва, че е решил да подреди книгата като започне с биографичен очерк на самия проектант, след това проследява делото на именития архитект, както и историята на 11 сгради - една от които остава само като чертеж. Не е пълен спектърът с всичките негови проекти, тъй като се спрях върху няколко примера, но мисля че са едни от най-представителните, разказва Облаков.

Потомък на стар котленски род, Йосиф х. Стоянов получава високо академично образование в Германия, след което се завръща обратно в България, установявайки се във Варна, където преминават повече от 30 години от живота му. След 1911 г. работи на частна практика и проектира редица забележителни сгради – жилищни домове, складове, магазии. През 1936 г. инж. Йосиф х. Стоянов заема и поста кмет на Варна. Умира в София през 1939 г.

Чуйте цялото интервю на Светлана Вълкова с Християн Облаков:

Християн Облаков е роден на 15 март 1989 г. във Варна. Завършва профил „История и цивилизация“ при НГХНИ „К. Преславски“ – гр. Варна през 2008 г. Висше юридическо образование придобива във ВСУ „Черноризец Храбър“. Изследователският му интерес е насочен към архитектурната история на Варна от периода края на ХIХ и първата половина на ХХ в. Автор е на няколко книги, посветени на житейския и творчески път на архитектите, работили във Варна през този период като Дабко Дабков, Стефан Венедикт Попов, Манол Йорданов и др.


По публикацията работи: Никола Аенски - стажант - редактор

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20
Фестивалът VARNA BREEZE by EXIT

Организаторът на VARNA BREEZE by EXIT: Направихме фестивала само за три седмици и допуснахме грешки

Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA  BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..

публикувано на 04.11.24 в 09:25

Психолог: Дисплеите нанасят непоправими щети – здрави деца се държат като аутисти

Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..

публикувано на 04.11.24 в 08:40