Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Християн Облаков представя новата си книга за Йосиф х. Стоянов

Новата книга на Християн Облаков „Йосиф х. Стоянов, инженер, общественик, кмет на Варна“ ще бъде представена на 5 юли от 18 часа в Арт салона на Радио Варна.

Книгата проследява живота и труда на Йосиф х. Стоянов - един от варненските проектанти от първата половина на ХХ век, който също е специалист в областта на хидроинженерството и архитектурата. В творчеството му се наблюдава предпочитание към модерното направление „сецесион“.

Сградите, които проектира, имат ярко присъствие в архитектурните ансамбли в централната част на Варна с богато орнаментирани фасади. Те придават един наистина аристократичен блясък и не е учудващо, че немалка част от тези сгради и до днес са архитектурни паметници – или ако трябва да използвам точния термин – недвижими културни ценности, отбелязва авторът.

Работейки на общинска служба, Йосиф х. Стоянов има също значим принос за изграждането на канализацията във Варна, като участва в строежа на водопроводите Харами дере и Батова – Варна.

Авторът отбелязва, че е решил да подреди книгата като започне с биографичен очерк на самия проектант, след това проследява делото на именития архитект, както и историята на 11 сгради - една от които остава само като чертеж. Не е пълен спектърът с всичките негови проекти, тъй като се спрях върху няколко примера, но мисля че са едни от най-представителните, разказва Облаков.

Потомък на стар котленски род, Йосиф х. Стоянов получава високо академично образование в Германия, след което се завръща обратно в България, установявайки се във Варна, където преминават повече от 30 години от живота му. След 1911 г. работи на частна практика и проектира редица забележителни сгради – жилищни домове, складове, магазии. През 1936 г. инж. Йосиф х. Стоянов заема и поста кмет на Варна. Умира в София през 1939 г.

Чуйте цялото интервю на Светлана Вълкова с Християн Облаков:

Християн Облаков е роден на 15 март 1989 г. във Варна. Завършва профил „История и цивилизация“ при НГХНИ „К. Преславски“ – гр. Варна през 2008 г. Висше юридическо образование придобива във ВСУ „Черноризец Храбър“. Изследователският му интерес е насочен към архитектурната история на Варна от периода края на ХIХ и първата половина на ХХ в. Автор е на няколко книги, посветени на житейския и творчески път на архитектите, работили във Варна през този период като Дабко Дабков, Стефан Венедикт Попов, Манол Йорданов и др.


По публикацията работи: Никола Аенски - стажант - редактор

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало”

Излезе от печат книгата „Крайморска Добруджа – недоразказаното минало“. Днес авторът  проф. д-р Ангел Ангелов, д.м.н., я представи първо пред Общинския съвет в Балчик, който преди година гласува финансова подкрепа за издаването и. Краеведското издание съдържа: ретроспекция на земетресения и сурови снежни зими; историческа топонимия – над 400..

публикувано на 04.07.24 в 17:34
Атанас Хранов

Художникът Атанас Хранов: ... И да лети дирижабълът по-нагоре към по-светли места

Най-новите произведения на талантливия художник Атанас Хранов от 3-ти юли до 7-ми август 2024 г. са в изложбеното пространство на Галерия „Папийон“ във Варна.  Неговите идеи, копнежи, „вероятни пейзажи“ и „чезнещи лица“ са събрани в изложба живопис, наречена "Дирижабъл". Приключението, в което ни въвлича този великолепен творец, е..

публикувано на 04.07.24 в 17:01

“HOME 2124” или едно дистопично бъдеще в бункер

На 4 юли се открива изложбата “ДОМ 2124” по идея на художника Димитър Солаков. 11 артисти от България и света ще превърнат бункера в дом “след края на света”. Звездата на изложбата е украинската артистка Жана Кадирова със световно известната творба “Паляница” (на укр. погача). Творбата представлява хляб, направен от камък и е метафора за трудностите..

публикувано на 04.07.24 в 16:39

Маримба и кавал на сцената на Варненско лято

Тази вечер от 20.00 ч. в двора на Археологическия музей въъв Варна гостуват музикантите Татяна Колева - маримба/перкусии, Живко Василев - кавал/електроника и Рубен Кийфтенбелт - live electronics Музикалният им проект се нарича ДЪРВО – КОЖА – ДЪХ, а концертът се организира със съдействието на Посолството на Нидерландия в България. Татяна..

публикувано на 04.07.24 в 07:53

Варненската художничка Светослава Георгиева представя “Херметично”

"Херметично" - изложба живопис на Светослава Георгиева, ще бъде експонирана в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 3 юли до 22 юли 2024 г. Произведенията са създадени основно през последната година в смесена техника - акрил, масло, текстури и релефни пасти, колаж с ръчни хартии, енкаустика, с включване на метал, дърво и смоли..

публикувано на 03.07.24 в 13:59

Изложбата "Да ти върви по вода" показва чешмите във варненско

Българска фондация Биоразнообразие и Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ откриха днес изложба, посветена на чешмите и тяхното значение за хората и биоразнообразието. Експозицията цели да провокира интереса на широката публика към обществените чешми извън населените места и да представи забравени и непознати факти за ценността на тези..

публикувано на 02.07.24 в 13:55

Изложба „Българска фотография“ се открива във Варна

Изложбата включва 124 фотографии на 89 български творци, участвали в осми международен фотографски конкурс PHOTO CONTEST BULGARIA 2023 и ще бъде експонирана на открито, на вече познатото за варненци пространство за визуално изкуство пред хотел Одесос, на входа на Морската градина. Автори в изложбата: Александър Митев, Ангел Ненов, Атанас..

публикувано на 29.06.24 в 15:31