Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20-та годишнина празнува Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна


С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество. „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в изолация. За децата – заради създаването на приятелски кръг, за родителите на деца със специални потребности - как да постигнат правата си съобразени със законодателството пред институциите – детска градина, училище, социално подпомагане.

Нарине Банкова, председател на Фондация „Радост“ описа извървения път с една дума „доверие“. У нас все още липсва среда, такава, която да разбира и толерира децата със специални образователни потребности, това сподели - психологът на фондация „Радост“ Десислава Александрова. Специалистите са своеобаразни медиатори между децата и родителите и между децата и съучениците и учителите им. 

Най-важното е да има търпение и разбиране към тези деца от страна на всички останали хора, тоест от обществото. 

Потвърждава го всеки от родителите на тези деца, един от тях е Елка Атанасова, майка на 12-годишния Емилиян, който при посещенията си във Фондация "Радост" намира своя среда и приятелски кръг. Елка описа емоциите на сина си с любима крилата фраза с незнаен автор, която дава сили и на нея самата: "Те ми се смеят, защото съм различен, аз им се усмихвам, защото са еднакви". 

Формират се родителски умения и се подобрява семейната среда относно разбирането на затрудненията на децата и младежите.

Педагогическо въздействие за развиване на социални, комуникативни и всекидневни умения. Специално внимание се отделя на създаването на позитивно отношение у децата към различни педагогически ситуации и взаимодействие, подобряване на мотивацията за включване във възпитателния и обучителен процес.

Логопедичната терапия е насочена към развитие на езиково-говорните умения и подобряването им. Психологичното консултиране има за цел да коригира поведението на детето, на родителите спрямо детето, развитие на въображение, емоции, чувства.

Ерготерапията е насочена към децата, които имат затруднения с координацията, фокусирането и организирането на дадена дейност.

Всички терапии се повтарят многократно с цел да бъде подобрено функционирането на детето като самостоятелна личност. 

Социалната услуга „Обучение за придобиване на умения“ създава устойчив модел за предоставяне на подкрепящи комплексни услуги насочени към деца и младежи с увреждания и техните семейства. Оказване на комплексна подкрепа чрез прилагане на индивидуални и групови подходи и техники за разширяване на социалните умения и превенция на социалното изключване. Предоставя се подкрепа на деца и младежи с увреждания, с която се подобрява достъпа до специалисти.

 „Подкрепа за придобиване на трудови умения“ с целева група деца с трайни увреждания, навършили 16-годишна възраст; пълнолетни лица с трайни увреждания.


По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33