Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Морски еколог: Високите температури са пагубни за част от живите организми в Черно море

2
Снимка: Румен Сарандев

Наблюдаващата се тенденция от последните 8-9 години за изместване на сезоните и удължаване на лятото остава. Високите температури започват още от края на май и вече в началото на юли достигат своя пик, както на атмосферния въздух, така и на морската вода. Тези фактори носят последици за живите организми в Черно море. Това каза доц. д-р Виолин Райков от Института по океанология. Всичко това води след себе си различни ефекти, които ние учените определяме като стрес екология, обясни той. По думите му най-засегнати са организмите в крайбрежната зона, особено в по-плитките райони

Черно море се характеризира с ясно изразен термоклин, т. е. съществува рязка граница в определена дълбочина, в която температурата е постоянна - между 8-9 градуса през цялата година, каза още специалистът.

Трудно може да се докаже какво оказва по-голямо влияние на организмите - климатичните промени или замърсяването например, посочи ученият. Живите организми са подложени на всякакъв вид стрес, един, от които е риболовът, изобщо човешката дейност като замърсители и не на последно място и микропластмасата, обобщи Райков.

Най-облагодетелствани са организмите, които се придвижват бързо. По-големи риби и млекопитаещи успяват да се спасят като мигрират във вътрешността на морето, където температурата е по-ниска и благоприятна за тяхното съществуване. По-уязвими са организми, които водят прикрепен начин на живот. С повишаване на температурата кислородът във водата намалява и води до свръхразвитие на фитопланктон. При "цъфтеж" - през деня микроводораслите произвеждат кислород, но вечер го консумират. Така се получава ефектът на хипоксия - рязко намаляване на кислорода. В следствие на това прикрепените и по-ниско подвижните организми умират. Т.нар. замори се наблюдават рано сутрин (след като кислородът е бил изчерпан вечерта), през юли и август - масово рибите са с обърнати кореми, в повечето случаи са омаломощени или мъртви. Наблюдавали сме ги в крайбрежните райони и във Варненското езеро. Това е ефект, който се наблюдава всяка година в прегрятите райони, отбеляза ученият. 

Промененият цвят в изумрудено синьо цвят на Черно море, който видяхме преди около месец на снимки на НАСА, беше потвърден от колегите тук. Той се дължи на един вид фитопланктон "Емилияния хукслери", която при цъфтеж и след пречупване на светлината придава този цвят на морето. Това е нещо, което се е случвало и преди, най-вече в северозападната част на Черно море, където се вливат  Дунав, Днепър и Днестър. Трите големи реки внасят огромно количество органична материя в морето и го "наторяват" в различни съединение, обясни доц. Райков.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл:


По публикацията работиха: Елисавета Илиева, Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57

Ивайло Костадинов, ИТН: В предизборната кампания на Благомир Коцев нямаше предложение за повишаване на местните данъци и такси

Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение,  което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..

публикувано на 14.12.24 в 14:42

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45